Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 13-08-12, 09:05
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heliman Εμφάνιση μηνυμάτων
πραγματι,ξεκινησα με 8 δισκομωρακια εκ των οποιων το ενα δεν τα καταφερε..γυριζοντας απο τις διακοπες ειχαν πεθανει αλλα δυο(τα πιο αδυναμα)μαλλον απο την υπερβολικα υψηλη θερμοκρασια του νερου(36 βαθμους).ο δισκος που μαυριζει συμπεριφερεται μια χαρα.μπορω να πω οτι ειναι και πολυ τσαμπουκας!!αυτο το μαυρισμα το παρουσιαζει πολυ καιρο τωρα απλα λογω των πολλων ταισματων ειναι συνεχως μαυρος.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heliman Εμφάνιση μηνυμάτων
οι μετρησεις που πηρα μετα απο 3 εβδομαδες που ελειπα διακοπες(και δεν εγινε αλλαγη νερου)ειναι
ΝΟ3 10
GH 11
PH 7.8
PO4 2
NO2 0
KH 6
NH4-NH3 0
δυστυχως δυνατοτητα για φωτο δεν υπαρχει αυτη τη στιγμη
Βασικα τα κοκκινα δεν συμβαδιζουν μεταξυ τους! 3 εβδομαδες (!!!) χωρις αλλαγη νερου και με 2 πτωματα μεσα στο ενυδρειο δε ξερω αν εισαι τυχερος που ζουν και τα υπολοιπα!
Τι τρωγανε 3 εβδομαδες? Φοβαμαι οτι δεν εχεις καταλαβει τι χρειαζονται οι δισκοι και ελπιζω να το καταλαβεις συντομα γιατι τα ψαρια σου θα την "πληρωσουν" και ειναι κριμα!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giwrgos5 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα φιλε μου. το μαυρισμα ενος δισκου παραπεμπει σε εσωτερικα βακτηρια. εγω θα τους εκανα μια θεραπεια hexamita. ειναι καθαρα προσωπικη μου αποψη γιατι μου ετυχε και εμενα το ιδιο και με την θεραπεια εστρωσαν. το ph μου φαινετε λιγο υψηλο για δισκους. φιλικα γιωργος
Βασικα τα hexamita ειναι εσωτερικα παρασιτα ... οχι βακτηρια!
ΑΝ εχουν hexamita τοτε θεωρω ειναι το μικροτερο προβλημα που αντιμετωπιζουν
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από StefanosS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν έχεις κιάλα ψιλολογια neon καρδινάλιους και ιστορίες και έχεις καλή φιλτρανση και τα πας καλά με τις αλλαγές βάλε κιάλα.
Ποια ειναι η ανωτερη "ανεκτη" θερμοκρασια για τα νεον και τις ιστοριες?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01982 seconds with 11 queries