Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 07-10-13, 09:04
gstathis Ο χρήστης gstathis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-05-2013
Περιοχή: ΝΙΚΑΙΑ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε τεσσερεις μηνες μια χαρα στρωνει ο βυθος κατα τη γνωμη μου. Εδω μπολιαζουμε το βυθο (το εχω κανει), βαζοντας κατευθειαν σκληροτραχηλες γαριδες (οπως red cherries, amano) χωρις κανενα προβλημα.

Για τις red crystal θα σου ελεγα απλα να το ξεχασεις στην παρουσα φαση, γιατι δυσκολα θα τις κρατησεις. Θελουν ειδικες συνθηκες τοσο σε παραμετρους νερου, οσο και σε θερμοκρασια. Γνωμη μου ειναι να αποφασισεις ποια ψαρακια σου αρεσουν και να βαλεις ενα κοπαδακι συμβατο με τις μετρησεις σου, ταλ λιτρα και τις γαριδες, οπως και να μεγαλωσεις λιγο το κοπαδι με τις red cherries και να φροντιζεις να εισαι σταθερος στις ρουτινες σου.
OK , Τελικά μαλλον ηταν στρες γιατι μολις εδιωξα το κοπαδάκι που είχα βαλει με τα zebra και τα γατόψαρα, εχθες το βραδυ εκαναν βολτούλα όλες.
Θα παω σημερα να πάρω 5-6 ακόμα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι τελείως άλλο το ενδεχόμενο στρες που μπορεί να νιωθουν και τελείως άλλο ο αστρωτος βυθός
Η τελευταία γαριδα μπηκε 2 μήνες πριν...είναι δεδομένο πως ο βυθός είναι στρωμένος

Στο θέμα μας : Κατέληξε στο τι ψάρια θέλεις να βάλεις και τα ξαναλέμε
(το τέτρα μόνο του...θα θελήσει να πηδήξει εκτός ενυδρείου - όπως επίσης και ο αρλεκίνος )

Ρίξε μια ματιά στα λινκ που σου ανέφερα πιο πάνω...και γενικά διάβασε τα περι αρχαρίων
Τα νικτρικά που μέτρησα εχθες ειναι στο 5. Μηπως να ριχνω δοσολογια απο το seachem Flourish Nitrogen που εχω πάρει ή όχι ??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gstathis : 07-10-13 στις 09:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02144 seconds with 11 queries