Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 24-03-08, 21:38
Το avatar του χρήστη Andreas301
Andreas301 Ο χρήστης Andreas301 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 229
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodwros Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια , 1 ζευγαρι σκαλαρια , 2 ζευγαρια ramirezi και 6 corydoras και ειμαι οκ. θα παρω και ενα εξωτερικο φιλτρο για καλο και για κακο... τωρα μενουν τα φυτα για να ολοκληροθει το πλανο και να το στησω μια και καλη χωρις προβληματα,αλλο διαβασμα τωρα.....
Αγαπητέ Θεόδωρε καλή επιλογή μόνο που θα έχεις να σκεφτείς και το εξής
Πώς βρίσκεις ένα ζευγάρι σκαλάρια και ένα ζευγάρι ramirezi??
Εκτός κι αν σου δώσει κάποιος συνχομπίστας αποδεδειγμένα ζεύγη, θα πρέπει:
1. για τα σκαλάρια να πάρεις μία πεντάδα μικρά σκαλαράκια ώστε να ξεχωρίσει ένα ζευγάρι καθώς θα ενηλικιώνονται (θα φανεί εύκολα όταν θα αρχίσουν να τσακώνονται με τα υπόλοιπα και θα οριοθετούν περιοχή) και να δώσεις πίσω ή να χαρίσεις τα υπόλοιπα.
2. Για τα ramirezi να καταφέρεις να εντοπίσεις θηλυκό σε ενυδρειοκατάστημα από τα χαρακτηριστικά του, κάτι που μερικές φορές είναι αρκετά δύσκολο γιατί συχνά οι εισαγωγείς φέρνουν τα περισσότερα αρσενικά. Εκτός να έχει κάποιος φίλος να σου δώσει ζευγάρι.
Εγώ θα πρότεινα να ξεκινήσεις με το κοπαδάκι σκαλαριών, να εντοπιστεί το ζευγάρι, να έχεις βάλει kαι τα corydoras και μετά βλέπεις για τα ramirezi.
Ή εναλλακτικά να ψάξεις για μία εξάδα ramirezi που κατά τη γνώμη σου αν έχεις κάποια σχετική εμπειρία στην επιλογή τους και με τη βοήθεια του πωλητή ή κάποιου φίλου συνχομπίστα να είναι πιθανώς 2 αρσενικά και 4 θηλυκά ώστε στο τέλος να σου προκύψουν πράγματι τα δύο ζευγάρια γιατί πίστεψέ με δεν είναι και τόσο εύκολο να τα ξεχωρίσεις -ειδικά όταν είναι μικρά- και στρεσαρισμένα μέσα στο ενυδρείο του καταστήματος.
__________________
Nemo solus satis sapit

*************
Φωτογραφίες και video από τα ενυδρεία μου



Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01594 seconds with 11 queries