Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #47  
Παλιά 15-04-09, 09:30
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχας διαφωνω καθετα στο να μπει η αντλια στο βαθυτερο σημειο της λιμνης οπου και αν ειναι αυτο.
Δηλαδή παιδιά, συμφωνείτε όλοι σε ένα θέμα όπου έχουν χυθεί τόνοι τυπογραφικου και ηλεκτρονικού μελανιού, καταρρήπτοντας παράλληλα τις τόσες εμπειρίες και έρυνες των ειδικών του κλάδου. Αν εμείς οι έλληνες είμαστε σε θέση να αλλάξουμε όλη την κατάσταση, αυτό είναι άλλο θέμα.

Τα πράγματα είναι τόσο απλά. Ο βυθός είναι ο χώρος όπου τα πάντα ξεκινάνε την αποσύνθεση τους, άρα μετά από αυτό, υπάρχουν κάποια παράγωγα, όπως νιτρικά και φωσφορικά άλατα. Στον βυθό πέφτουν και τα απομινάρια τροφής, τα περιττώματα των ψαριών, άρα εστίες νιτρωδών και αμμωνίας. Εκτός αυτόν, λόγω της βαρύτητας, όλες οι ακαθαρσίες παίρνουν την φόρα για το βαθύτερο σημείο.

Όπως είπα, το βαρύτερο νερό πηγαίνει πάντα προς τα κάτω. Αν η αντλία δεν βρίσκεται στο βαθύτερο σημείο, τότε ουδέποτε θα πραγματοποιείται πραγματική και σωστή ανακύκλωση του νερού, αφίνοντας παράλληλα όλα αυτά που έχω αναφέρει πιο πάνω μέσα στη λίμνη.

Αυτή η κατάσταση έχει ως εξής:
1. Μη σωστή οξυγώνωση του νερού στα βαθύτερα σημεία της λίμνης (πράγμα που ειδικότερα τον χειμώνα είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο για τα ψάρια).
2. Αφού τα νιτρικά και φωσφορικά άλατα θα παραμένουν στο νερό θα συναντούμε τακτικότατα έξαρση αιωρούμενης άλγης.
3. Ουδέποτε δεν θα απαλλακτούμε από την σκόνη και τα κατάλοιπα των ζημώσεων που θα πραγματοποιούνται στον πυθμένα.

Εδώ θέλω να πω ότι όντως συμφωνώ με την διαπίστωση του φίλου ότι κάθε λίμνη έχει τις δικές της ιδιαιτερότητες, αλλά παράλληλα έχει και τα σοβαρά της σημεία όπου απλά ακολουθούμε σωστά.

Παραθέτω ένα πολύ πρόχειρο σχέδιο...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα με 2 παπυρους, ενα κυκλοφορητη και με ενα D.I.Y φιλτρο το οποιο δεν ξερεις αν θα κανει δουλεια και με τα koi που θα βαλεις μεσα τα οποια τρωνε και χεζουν ολη μερα και με το αγαπημενο τους χομπυ να ανακατωνουν το βυθο, τις γλαστρες και οτι φανταστεις πραγματικα δεν ξερω ποιο θα ειναι το τελικο αποτελεσμα.
Άντρο, απλά χάρην αναφοράς, οι γνωστότεροι masters λιμνών δεν χρησιμοποιούν καθόλου φίλτρα της αγοράς. Ο τρόπος που το σκέφτεται ο φίλος πουριτανός δεν ξέρω. Για να είμαι και ειλικρινής δεν έχω καταλάβει ακόμα τι πρόκειται να κάνει. Απλά να υπενθυμίσω ότι ο χώρος φίλτρανσης πρέπει να έχει κάποια αναλογία σε σχέση με τα λίτρα της λίμνης. Π.χ. 4000λίτρα λίμνη-400 λίτρα χώρος φίλτρανσης, άρα υπόψην σου και ανάλογη ροή.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 15-04-09 στις 09:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01757 seconds with 11 queries