Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #33  
Παλιά 14-01-14, 20:57
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Α, εντάξει ησύχασα. Γιατί πέρασε από το μυαλό μου ότι ο κίνδυνος αυτός υπάρχει στα 'φυσιολογικά' DIY συστήματα παραγωγής CO2 κι ανησύχησα λιγάκι. Αν υπάρχει περίπτωση να πάθω κάτι τέτοιο (να πεταχτεί ζαχαρόνερο στο σαλόνι) δεν με γλιτώνει κανείς

Χωρίς πλάκα τώρα, το DIY Co2 το θεωρώ πολύ ασφαλές, ασφαλέστερο ίσως και από την μπουκάλα, με μια βασική προυπόθεση: Να μην υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ που να παρεμποδίζει την έξοδο του CO2 στο ενυδρείο. Γι' αυτό δώστε ιδιαίτερη προσοχή στις βαλβίδες ανεπιστροφής, ΔΙΠΛΟΤΣΕΚΑΡΕΤΕ μετά την τοποθέτησή τους ότι το CO2 ρέει αβίαστα. Διαφορετικά, αν συνδέσετε τις βαλβίδες ανάστροφα μπορεί να γεμίσετε το χώρο ζαχαρόνερο (και το κεφάλι σας παντοφλιές )

Αν θέλετε να περιορίσετε την ροή του CO2 τη νύχτα είναι προτιμότερο να έχετε μια μορφή ενεργούς διάχυσης η οποία θα κλείνει το βράδυ. Εγώ χρησιμοποιώ έναν μικρό κυκλοφορητή τον οποίο τον ανάβω μαζί με τα φώτα.
Αν θέλετε να ρυθμίσετε την ροή του DIY CO2 με κάποιας μορφής βελονοειδούς βαλβίδας ξεχάστε το. Δεν γίνεται χωρίς πιθανά προβλήματα.
Μην ανησυχείς , με μαγιά και ζάχαρη δύσκολο να φτάσεις σε τέτοιες πιέσεις, η σόδα κάνει χημική αντίδραση και αυξάνει τη παραγωγή CO2 πολύ γρήγορα.
Εξυπνο αυτό με τον κυκλοφορητή για να μη λειτουργεί με σβηστά τα φώτα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01457 seconds with 11 queries