Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #69  
Παλιά 06-05-11, 01:01
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου εξηγήσω ενα συγκεκριμένο περιστατικό:

Ενα βραδυ τώρα, καθοταν οι γονείς μου στο τραπεζι και τσιμπολογουσαν κατι ψωμοτυρια, και ο σκυλος καθοταν διπλα ελπιζοντας για καμια λιχουδια. Αφου κάθομαι για λίγο μαζί τους, τους καληνυχτίζω, και παω να "πω καληνυχτα" στον σκυλο, με ενα χαϊδεμα στο κεφάλι. Για καποιον λόγο, αυτός με δαγκωσε και παραλίγο να κανω ραμματα στο μεσαίο δακτυλο (πρωτη αρθρωση στο ψαχνο). Ακομα και τώρα, 4 χρονια μετα, δεν μπορώ να το ψυχολογίσω το γεγονος.

Σημειωση: ο σκυλος ηταν ενας γερμανικος ποιμενικός (μαλλον οχι καθαροιαμος 100%) τον οποιο πηραμε οταν ήμουν 6-7 χρονων.

Ενα αλλο περιστατικό. Ειχαν ερθει καποιο φιλοι δικοι μου σπίτι, και καθομασταν, και ηρθε ο σκυλος λιγο διπλα. Καθοταν ήρεμος, αλλα οταν ο φιλος απλωσε χερι να τον χαιδεψει...
Θα σου απαντησω με π.μ. για να μη χαλάσουμε το θέμα περί εκπαίδευσης.

Ακυρο! με προλαβε ο μικρός ακουαρίστας! Θα συμπληρώσω μονο ότι η κίνηση του σκύλου σου είναι ενστικτώδης κίνηση ενόχλησης και απλή προειδοποίηση του τύπου, "κόφτο". Το κανονικό δαγκωμα σπάει δάχτυλα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από olga Εμφάνιση μηνυμάτων
Eπειδη το θεμα εχει παρει μια τροπη που οντως θυμιζει ''σκυλοφορουμ'',λεω να σας χαλαρωσω λιγο.
Σιγα τις εκπαιδευσεις που κανετε ολοι στα σκυλια σας...σκοπος ειναι να εχεις επικοινωνια και να συζητας με το σκυλο σου
http://www.youtube.com/watch?feature...&v=nGeKSiCQkPw

Ολα τα αλλα ειναι απλες οδοντοκρεμες...
Και για να μεινω και λιγο στο αρχικο θεμα του Πανου οσον αφορα τα βιβλια,μπορει ο Μιλαν να μην εχει τον καλυτερο τροπο εκπαιδευσης,αλλα το βιβλιο του ''Ο εαυτος μας και ο κοσμος μεσα απο τα ματια του σκυλου μας'' Cesar Millan,ειναι μια πολυ καλη αρχη ,γιατι αν δεν κατανοησεις λιγακι τον σκυλο σαν ''σκυλο'',ειναι κοματακι πιο δυσκολο να πας κατευθειαν στην εκπαιδευση.Αν δεν ξερεις τι εχεις διπλα σου,πως μπορεις να θελεις να του μαθεις πραγματα? Αυτη ειναι η ταπεινη μου αποψη,σωστες βασεις.
Νομίζω Όλγα ότι αυτό λέμε όλοι. Πρεπει να υπαρχει μια σωστή και υγιής σχέση σκύλου και ιδιοκτήτη για να προχωρήσει σε μια σωστη εκπαίδευση.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mpoumpoula : 06-05-11 στις 01:01 Αιτία: Automerged Doublepost
 
Page generated in 0,01734 seconds with 11 queries