Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #68  
Παλιά 06-05-11, 00:49
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου εξηγήσω ενα συγκεκριμένο περιστατικό:

Ενα βραδυ τώρα, καθοταν οι γονείς μου στο τραπεζι και τσιμπολογουσαν κατι ψωμοτυρια, και ο σκυλος καθοταν διπλα ελπιζοντας για καμια λιχουδια. Αφου κάθομαι για λίγο μαζί τους, τους καληνυχτίζω, και παω να "πω καληνυχτα" στον σκυλο, με ενα χαϊδεμα στο κεφάλι. Για καποιον λόγο, αυτός με δαγκωσε και παραλίγο να κανω ραμματα στο μεσαίο δακτυλο (πρωτη αρθρωση στο ψαχνο). Ακομα και τώρα, 4 χρονια μετα, δεν μπορώ να το ψυχολογίσω το γεγονος.

Σημειωση: ο σκυλος ηταν ενας γερμανικος ποιμενικός (μαλλον οχι καθαροιαμος 100%) τον οποιο πηραμε οταν ήμουν 6-7 χρονων.

Ενα αλλο περιστατικό. Ειχαν ερθει καποιο φιλοι δικοι μου σπίτι, και καθομασταν, και ηρθε ο σκυλος λιγο διπλα. Καθοταν ήρεμος, αλλα οταν ο φιλος απλωσε χερι να τον χαιδεψει...
είναι απλό αν είσαι σκύλος
ή ξέρεις σκυλίσια γλώσσα σώματος
πάντως με λίγα λόγια ο σκύλος δεν σε δάγκωσε-απλά σου μίλησε
σου είπε "το χάιδεμα στο κεφάλι μου δηλώνει ότι με υποτάσεις αλλά εγώ δεν θα δεχτώ κάτι τέτοιο απο ένα μάλλον ισότιμο μέλος με εμένα ειδικά τώρα που εργάζομαι για να φάω"

το χέρι του φίλου σου επίσης ήταν προσβολή
δεν λέω πολλά σκυλιά είναι χαδιάρικα και δέχονται ακόμα και παντελώς αγνώστους να τα χαιδολογάνε
ένα φυσιολογικό σκυλί όμως ,μπορεί να μην δαγκώσει , γιατί το έμαθαν ότι δεν δαγκώνουμε-αλλά θα δυσανασχετήσει με ένα άγγιγμα ξένου
Και ειδικά όταν είναι ,κατα την προσφιλη μας συνήθεια, απο ΠΑΝΩ προς τα κάτω και με κατευθυνση το κεφάλι του σκύλο
αυτό δεν είναι χάδι για τον σκύλο-είναι σχεδόν προσβολή-ειδικά απο άγνωστο

το βασικό εδώ πάντως είναι ότι ο σκύλος που δαγκώνει και αφήνει ΔΕΝ δαγκώνει
απλά μιλάει
λέει "ως εδώ"

ναι μεν οι περισσότεροι που διατηρούμε κατοικίδια τα μαθαίνουμε απο μικρά ότι τα δόντια δεν αγγίζουν το ανθρώπινο δέρμα γιατί αυτό απαγορευεται
αλλά θα δείς ότι ακόμα και αυτά θα κάνουν την κίνηση του δαγκώματος όταν πρέπει-απλά δεν θα αγγίξουν με τα δόντια τους το δέρμα

Ο σκύλος είναι βαθιά κοινωνικό ων-φιλειρηνικό και συνεργάσιμο-του αρέσει η ιεραρχία και η πειθαρχία
και η ρουτίνα
μιλάει κυρίως με κινήσεις του σώματος και λιγότερο με ήχους
έχει υψηλή διαίσθηση

ένας σκύλος σωστά μεγαλωμένος είναι ικανός να προειδοποιεί τον επιληπτικό ότι σε λίγο θα πάθει κρίση επιληψίας
ένα παιδί με νευρολογικά προβλήματα ότι θα πάθει κρίση υποερκινητικότητας
οδηγεί τον τυφλό στο σπίτι του και αν τύχει στον δρόμο να γίνονται έργα διαλέγει εναλλακτική διαδρομή

και άλλα πολλά

το ξύλο στον σκύλο είναι απολίθωμα μιάς λάθος εποχής που δυστυχώς δεν πέρασε ακόμα.........
 
Page generated in 0,17223 seconds with 11 queries