Θέμα: Αγορα RO
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 12-12-08, 14:52
Nikos1974
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Γεια χαρά σε όλους... είμαι καινούργιος στο forum!
Τυχαίνει να είμαι εισαγωγέας συστημάτων ανάστροφης όσμωσης και έχω ασχοληθεί αρκετά με το θέμα... Επιτρέψτε μου να σας αναφέρω μερικά στοιχεία:
1. Το νερό που παράγεται από τα συστήματα RO δεν είναι απεσταγμένο, είναι πολύ καθαρό αφού έχουν αφαιρεθεί χιλιάδες επικίνδυνες αλλά αναγκαστικά και χρήσιμες ουσίες που μπορεί να περιέχει σε ποσοστά περί το 98%... Είναι σίγουρα κατάλληλο για ανθρώπινη κατανάλωση, καθώς ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας χαρακτηρίζει την Α.Ο. ως την πλέον εξελιγμένη τεχνολογία για αυτό τον σκοπό. Τα χρήσιμα συστατικά, όπως ασβέστιο, μαγνήσιο, κάλιο κλπ που περιέχει το νερό συνήθως είναι έτσι κι αλλιώς σε πολύ μικρές ποσότητες στο νερό των περισσότερων δικτύων υδροδότησης. Ο ανθρώπινος οργανισμός λαμβάνει αυτά τα στοιχεία κυρίως από άλλες τροφές (πχ όσο ασβέστιο έχει ένα ποτήρι γάλα ή όσο κάλιο έχει μια μπανάνα μπορούμε να το πάρουμε πίνοντας μερικούς τόνους από το πιο πλούσιο σε μεταλλικά στοιχεία νερό του κόσμου). Το θέμα των μεταλλικών στοιχείων έχει να κάνει περισσότερο με τη γεύση! Παρόλα αυτά υπάρχουν πολύ οικονομικά φίλτρα προσθήκης τέτοιων στοιχείων για όποιον τα θεωρεί απαραίτητα (10-20€), που προσαρμόζονται στα συστήματα ανάστροφης όσμωσης.
2. Το νερό που προορίζεται για τα ενυδρεία καλό είναι να περάσει και από φίλτρο DI στο στάδιο μετεπεξεργασίας, οπότε η λύση είναι να γίνει μια διακλάδωση στην παροχή του συστήματος που θα μπει το DI για το τμήμα που πέφτει στο ενυδρείο και η προσθήκη μετάλλων στο τμήμα που προορίζεται για πόσιμο. Είναι πολύ εύκολη διαδικασία που μπορεί να γίνει από τον οποιοδήποτε.
3. Χρειάζεται μεγάλη προσοχή στην επιλογή του συστήματος ανάστροφης όσμωσης!!! Από την εμπειρία μου στην αγορά έχω δει εξοφρενικές εφαρμογές αλλά και κυρίως τιμές που προσφέρονται αυτά τα είδη. Δεν είναι όλα τα συστήματα ανάστροφης όσμωσης ίδια και πρέπει να ξέρουμε προηγουμένως αρκετά στοιχεία για την ποιότητα του νερού της παροχής πριν επιλέξουμε. Ένα σημαντικό στοιχείο είναι η αντλία του συστήματος που τις περισσότερες φορές είναι απαραίτητη, η προφίλτρανση, αν η συσκευή διαθέτει σύστημα back wash κλπ κλπ... τα συστήματα χωρίς αντλία με 4-5 στάδια φίλτρανσης κοστίζουν κανονικά γύρω στα 200€, ενώ τα συστήματα με αντλία περί τα 300-400€ αναλόγως της παραγωγική ικανότητας και τα απευθείας ροής (χωρίς δεξαμενή αποθήκευσης νερού) περί τα 600€... ΠΡΟΣΟΧΗ μη δώσετε φράγκο παραπάνω και μην ακούτε κανέναν που υποστηρίζει ότι το σύστημα του κάνει κάτι παραπάνω και κοστίζει τα διπλά...

Είμαι στη διάθεσή σας για κάθε επιπλέον πληροφορία!
-------------------------
φίλε sllo,
το συστηματάκι που βρήκες στο e-bay φαίνεται μια χαρά (αν εξαιρέσουμε ότι το 3ο στάδιο είναι sediment φίλτρο ενώ θα ήταν καλό να είναι carbon block ή αποσκληρυντής), το μόνο που χρειάζεσαι επιπλέον είναι ένα DI για το ενυδρείο...
Όμως η συμβουλή μου είναι να μην το πάρεις από εκεί... κάθε 3-6 μήνες θα χρειάζεσαι ανταλλακτικά, χώρια τις βλάβες που μπορεί να πάθει... Που θα τα βρίσκεις???
Πάρε καλύτερα κάποιο από ένα μαγαζί στην Ελλάδα 10-20% ακριβότερα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και κάποιο κεφάλι να το ρίξεις αν δε δουλεύει...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikos1974 : 12-12-08 στις 14:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02191 seconds with 11 queries