Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 03-02-08, 22:38
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Iann_is Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,
έχω "μπεί" στο γλυκο νερό 3-4 μήνες τώρα και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να περάσω σιγά σιγά στο αλμυρό.
Φίλε μου γειά σου.

Πρώτα θα πρέπει να «σχολιάσω» ότι η παραμονή σου στο γλυκό νερό είναι πάρα πολύ μικρή. Αυτό βέβαια μπορεί και να μην έχει πολύ σημασία. Αρκετοί χομπίστες ξεκίνησαν φοβερά θαλασσινά ενυδρεία με μεγάλη επιτυχία. Απλά μπορεί να κάνεις κάποια «αδικαιολόγητα» λάθη, που θα σου κοστίσουν και χρήμα και την ζωή των φιλοξενουμένων σου, κυρίως λόγω απειρίας. Αυτό θα λυθεί με αρκετό διάβασμα γύρω από στήσιμο και την λειτουργία ενός θαλασσινού ενυδρείου.

Δεν μπορώ να σου προτείνω κάποιο ενυδρείο, γιατί απλά δεν τα γνωρίζω, μιας και είμαι fan του DIY ενυδρείου. Πιστεύω ότι για τα θαλασσινά συστήματα, τα DIY ενυδρεία είναι τα καλύτερα γιατί μπορείς να παραμετροποιήσεις πολλά πράγματα. Π.χ. πλάτος, ύπαρξη sump κλπ.

Θα σου προτείνω αν πας τελικά σε έτοιμη λύση να πάρεις ένα ενυδρείο με το λιγότερο 50 πόντους πλάτος. Είναι σημαντικό στο aquascaping.
Θα πρέπει όμως να βρεις λύση για την τοποθέτηση του skimmer. Ένα κρεμαστό skimmer μάλλον είναι η μόνη λύση, για κάτι τέτοιο που σκέφτεσαι, καθώς ένα αντίστοιχα εσωτερικό, θα σου «κλέψει» πολύ χώρο. Έτσι θα πρέπει να δεις τι θα κάνεις με το καπάκι.

Για την ανεμώνη θα χρειαστείς (σε πολύ γενικές γραμμές) 0,8 με 1 Wattανά λίτρο. Οπότε οι 4Χ54Watt που λες θα σε καλύψουν. Το θέμα είναι αν μπορείς να τις βάλεις στο έτοιμο καπάκι του ενυδρείου σου.

Τέλος θα σου πρότεινα να διαβάσεις εδώ και γενικότερα στο internet. Υπάρχουν πολλές ερωτήσεις που έχουν γίνει παλιότερα και ίσως σου λύσουν πολλές από τις απορίες σου.

Παρόλα αυτά εμείς εδώ είμαστε για όποια βοήθεια…
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01743 seconds with 11 queries