Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 07-03-17, 15:52
Μπάμπης Ο χρήστης Μπάμπης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-02-2017
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 576
Προεπιλογή Ασχετος θελει να φτιαξει mini για γαρίδες

Την καλησπερα μου. Περιμενοντας να βρω σπιτι για το PACU στο 72αρι που εχω και σε κουβεντα στο chat θυμηθηκα οτι εχω στην αποθηκη ενα μικρακι ενυδρειο 20χ40χΥψος23εκ = περιπου 19 λιτρα

Μετα απο προτροπη στο chat σκεφτηκα να το κανω φυτεμενο με ευκολα φυτα χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις και με μερικες γαριδες.

Το ενυδρειο βρεθηκε και ειναι ηδη στην φαση του καθαρισμου (με συμμαχο και βοηθω και την γυναικα μου)

Ειναι ετοιμο φθηνο ενυδρειο του εμπορειου.
Αφου πλυθει θα προσθεσω για σιγουρια νεα σιλικονη μιας κι εχει να δουλεψει πολλα χρονια

Επίσης εχει ετοιμο χωρο στο καπακι για λαμπα φθοριου το οποίο ελυσα και κοιταω μηπως μπορεσω και μετατρεψω σε led τυπου φθοριου

1η ερωτηση : Βασικοτερη : Κανει το ενυδρειακι για μερικα φυτα και λιγες γαριδες;
2η ερωτηση : Μεχρι εδω τα λεω σωστα;
3η ερωτηση : Τη λαμπα led να βαλω; Αν δε μπορεσω να την αλλαξω τι φθοριου να ζητησω;
4η ερωτηση : Τα φυτα με σκετο χαλικι θα διατηρηθουν; φοβαμαι οτι αν προσθεσω και υποστρωμα θα χασω πολυτιμο χωρο απο τον ελαχιστο που ηδη εχω
5η ερωτηση : Ο καθαρισμος του ενυδρειου απο τα παλια αλατα τα οποια ειναι πολλα πως γινεται; (ξυδι; ξινό; κατι αλλο
6η ερωτηση : Φιλτρο τι να βάλω ; Σκεφτομαι την ευκολη λυση του εσωτερικου αλλα και μελεταω την περιπτωση της παρεμβασης στο καπακι (δεν ξερω αν ειναι εφικτο) για να βαλω κρεμαστο.
7η ερωτηση : Θα προσπαθησω επισης να προσθεσω ενα ανεμηστηρακι απο pc . Αν αντι να μπει απο επανω προς τα κατω το βαλω να φυσαει απο καποιο απο τα 2 πλευρα μεσα στο ενυδρειο θα κανω δουλεια;
8η ερωτηση (ουφ) : Θερμοστατη τι θα χρειαστω; εχεται να προτεινετε κατι οικονομικο?


Ευχαριστω για το χρονο σας και ζηταω προκαταβολικα συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01544 seconds with 11 queries