Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 19-03-16, 11:52
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρώ οτι ο μηχανικός δύσκολα θα συμφωνήσει. Και το λέω αυτό από ιδία εμπειρία.
Έφερα μηχανικό στο σπίτι και υπολογίσαμε οτι είναι περίπου 1000+ κιλά (ενυδρείο 700 λίτρων με sump + τζάμια + έπιπλο). Συμφώνησε να προχωρήσω μόνο όταν είδε εκτός από κολώνα που είχα κοντά, και διπλό δοκάρι.
Το ότι είναι μαρμάρινο το πάτωμα δεν παίζει κάποιο ρόλο. Ίσως μάλιστα να είναι και μείον λόγω του αυξημένου βάρους του (σε σχέση με πλακάκι) ως προς την πλάκα.
Και βέβαια όταν λέμε θέμα στατικότητας δεν εννοούμε ότι μόλις το γεμίσεις θα πέσει. Απλά τι θα γίνει σε περίπτωση σεισμού και τις μακροπρόθεσμες επιπτώσεις του βάρους στην πλάκα. Σε σπίτια που χτίζονται και που ο ιδιοκτήτης τους γνωρίζει εκ των προτέρων οτι θέλει μεγάλο ενυδρείο, ο μηχανικός λαμβάνει τα μέτρα του.



Τέλος θα συμφωνήσω με τον φίλο Στέλιο, να πας σε ένα ενυδρείο μικρότερο, να δεις πως λειτουργεί ένα φυτεμένο ενυδρείο και στο μέλλον αποφασίζεις για κάτι διαφορετικό.


Μη βιαστείς λοιπόν.
Ναι αυτο εννουσα πλάκακι ειναι απλώς μοιάζει με μάρμαρο και μπερδεύτηκα , η αλήθεια ειναι οτι δεν θα ήθελα να έχω κανένα πρόβλημα με την ασφάλεια , θα κάνω κάτι μόνο εαν ειναι ασφαλές αλλιως θα πάω σε κάτι μίκροτερο προφανως μιας που ήδη υπάρχουν αρκετα λίτρα ήδη στον όροφο . Μικρότερο ενυδρειο φυτεμένο έχω ήδη ενα 240 λίτρο αλλά δεν έχει και πολύ καιρο που το έστησα και ακόμη δεν θεωρώ ότι έχω και μεγάλη εμπειρία στα φυτεμένα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01483 seconds with 11 queries