Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 13-02-16, 11:11
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή .

Θα σου πω κι εγω τη γνωμη μου σαν αρχαριος μποστανας οτι εχω δει μεχρι τωρα.Κατ αρχην εχεις πολυ ωραιο ενυδρειο απο οτι ειδα στην παρουσιαση.Πολλοι μπορει να ειναι οι παραγοντες που επηρεαζουν την σωστη αναπτυξη των φυτων μεγαλη συζητηση με αλλα λογια.Οπως σου ειπε και πιο πανω ο φιλος, ο φωτισμος σου ειναι φτωχος για τα λιτρα που εχεις,αλλο τοσο μπορει να ειναι και η λιπανση..Βεβαια εχεις βαλει co2 αλλα αν δεν συνδιαζεται κι απ το σωστο φως+λιπανση δεν θα κανει και θαυματα..Κοιτα να ανεβασεις το φως εκει γυρω στα 0,5-0.6w/lt (προσθεσε αλλη μια λαμπα 18-20w με πατεντα καπως)αν θες να κρατησεις καποια μετριως απαιτητικα φυτα κοκκινα κτλ..Για κανα απαιτητικο χαλι δεν το συζηταμε πας πανω απο 0,6 w/l για να δεις προκοπη +αναλογη λιπανση..
Οσον αφορα τη λιπανση, δεν ξερω αυτο που ριχνεις της sera ειναι κατι αναλογο του flourish γενικο λιπασμα;;Κοιτα κατα αρχην να τα καλυψεις απο καλιο,ιχνοστοιχεια+ 1 γενικο λιπασμα στις προτεινομενες δοσολογιες για τα λιτρα σου.Τα νιτρικα μπορεις να τα ανεβασεις με νιτρικο καλιο αλλα επειδη εισαι στο ξεκινημα καλυτερα αστο, ταισε λιγο παραπανω και μετρησεις μεσοβδομαδα να δεις που βρισκεσαι.Διαβασε εδω (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88295) για diy λιπασματα να παρεις μια εικονα, ειδικα το καλιο που μπορεις να το ριχνεις πιο αφοβα και το χρειαζεσαι σε μεγαλυτερες ποσοτητες ,αξιζει πιστευω να το φτιαξεις να μη δινεις ενα σωρο λεφτα στα μπουκαλακια..
Απο εκει και μετα καλη κυκλοφορια-φιλτρανση,οξυγονωση επαρκης και αλλαγες νερου πολυ σημαντικο δεν τις παραμελεις αναλογως και τα νιτρικα που μετρας πριν την αλλαγη..Α κατι αλλο το φιλτρο σου κοιτα να μη πεφτει η ροη γιατι νομιζω ειναι οριακο για τα λιτρα σου.Ελπιζω να βοηθησα
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01641 seconds with 11 queries