Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 06-12-06, 12:28
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Αν και μεχρι το τελος της εβδομαδας θα εχω και φωτο μαζι με το ενυδρειο (επιτελους ) , ας σας πω λιγο για το φωτιστικο που εφτιαξα με 45 ευρω .Μιλαμε για ενα φωτιστικο METAL HALIDE με λαμπα στα 70 βατ και 14.000Κ.

Η λαμπα ηρθε απο Κινα σε 4 εργασιμες μερες με ΕMS .. κανενα προβλημα με τελωνειο κλπ (αγορασα 4 λαμπες μαζι).

Ειναι μια ΜΗ/DE /R7S στα 70 watt και 14.000Κ με σημανση UV-STOP. Το κοστος ηταν 12 ευρω για την λαμπα και 3 ευρω μεταφορικα για καθε μια απο τις 4 λαμπες που αγορασα.Συνολο 15 ευρω.
Επειδη η λαμπα εφτασε απο Κινα , αναψε και ειναι οπως περιγραφεται στο site του πωλητη , δινω αφοβα link για οποιον ενδιαφερεται:
http://cgi.ebay.com.au/HQI-70W-14K-DE-METAL-HALIDE-BULB-LAMP-MARINE-REEF-MHL_W0QQitemZ150067060799QQihZ005QQcategoryZ46314Q QtcZphotoQQcmdZViewItem

Το αν κανει για κοραλια ειναι αλλη ιστορια αφου θα δοκιμαστει στην πραξη.Παντως ΔΕΝ ειναι κιτρινη αλλα βγαζει αρκετο μπλε , οποτε η περιγραφη της ως 14.000Κ ειναι μαλλον συνεπης με την πραγματικοτητα.

Ο προβολεας με προβληματισε περισσοτερο. Ειδα χωνευτους ψευδοροφης, εξωτερικου χωρου , με εσωτερικα control gear, ηλεκτρονικα Ballast κλπ .
Επειδη δεν ειμαι ακομα σιγουρος οτι τα 70 watt θα με καλυψουν , ειπα να παω και εκει φθηνα.Να αγορασω δηλαδη ενα συστημα-ολα-σε-ενα.Το βαρος δεν ειναι προβλημα.Ετσι αγορασα αυτον τον προβολεα απο αυτο το καταστημα με 30 ευρω :
http://www.e-lighthouse.gr/gr/index.php?prodid=116 .Τον πηρα απο τα γραφεια του e-shoper στον Νεο Κοσμο οποτε δεν πληρωσα μεταφορικα.

Ηθελα εναν προβολεα με μεγαλο ανακλαστηρα που ομως δεν θα εκανε το φως να διαχεεται εξω απο το ενυδρειο.Ο προβολεας αυτος επισης (με 10 ευρω) μετατρεπεται σε 150 watt ευκολα και γρηγορα.Οι υποδοχες για την λαμπα επεκτεινονται ευκολα (υπαρχουν ειδικοι οδηγοι μεσα) .Το συστημα εναυσης ειναι της SCHVABE Γερμανιας. Ειναι λεπτος και στεγανος (IP 65).

Οπως θα δειτε και στην φωτο , ο προβολεας εχει ενα πλατυ τμημα κατω απο το τζαμι ...μεσα εκει ειναι το συστημα εναυσης.Στην περιπτωση μου , το τμημα αυτο συμπιπτει με το πλατος του φιλτρου μου που βρισκεται στην πλατη του ενυδρειου.Ετσι ,αν ο προβολεας βιθωθει στον τοιχο σε οριζοντια θεση χρησιμοποιωντας την βαση του , η φωτεινη επιφανεια του (το τζαμι δηλαδη) θα ερθει να ''εφαρμοσει'' με την ωφελιμη επιφανεια του ενυδρειου μου.Δηλαδη super!! .

Συντομα φωτογραφιες με το ενυδρειο !!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01875 seconds with 11 queries