Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 08-03-13, 13:34
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
να τα παρουμε σιγα σιγα για να βγαλουμε μια ακρη και να φτιαχτει κατι σωστο!!!!
θα σου πω τα δεδομενα του ενυδρειου μου και τι γαριδες μου αρεσουν ( αν και το βρικες... )

εχουμε και λεμε

το ενυδρειο 360 λιτρα ( 300 καθαρα )
υποστρωμα... χαλαζιακη αμμο ενυδρειακη , χοντρο χαλικι λαβας και στο τελειωμα επιφανεια ψιλο χαλικι μαυρο χαλαζιακο ενυδρειακο.
φιλτρο diy ( δες φωτο ) χωρις να υπαρχει ο φοβος να ρουφιξει γαριδες
φυτα διαφορα ( φανταζομαι δεν εχω προβλημα )
νερο ενυδρειου όξυνο ( γυρο στο 5 ph ) δεν ξερω πως αλλα αυτο εχω... μετρησεις με στικ
για την ψυξη που γραφεις το σπιτι ειναι καινουργιας αναπαλαιωσης με διπλα τζαμια, ξυλινα πατωματα μονωση ταρατσας, και 60εκατ. πετρινα τοιχια.
δυσκολα πιανει μεσα στο σπιτι πανω απο 28 βαθμους.
αλλα και αν χρειαστει βαζω κανα ανεμηστηρακι....
και τελος απο γαριδες μου αρεσουν οι crystal red...
αυτα ειναι τα δεδομενα και αναμενω τις συμβουλες σας.
-------------------------


αυτο το εχω παρατηρησει κι εγω.
σε ενυδρειο με διακοσμιση πετρες με χαλικι ασβεστολιθικα το ph ειναι γυρο στο 5 και μετραω καθε τοσο μην δω καμια αποτομη βουτια...
Καταρχάς είστε από τους τυχερούς εκεί στην πανέμορφη Σύρο αφού έχετε τέτοιο νερό! Πρέπει όμως να το παρακολουθείς αφού είναι απο αφαλάτωση και χρήση Α/Ο αν είναι σταθερές οι παράμετροι.
Καλό θα είναι να μετρήσεις το TDS του νερού της ύδρευσης γιατί υποψιάζομαι ότι θα είναι φτωχό από ιχνοστοιχεία αφού περνάει από Α/Ο και μάλλον θα χρειαστείς κάποιο trace.

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν..

Το υπόστρωμα αναφέρεις ότι είναι χαλαζιακό ενυδρειακό αλλά και να μην ήταν απ ότι φαίνεται δε τίθεται θέμα με τις σκληρότητες με τέτοιο νερό παροχής. Αυτό που θα έκανα εγώ -αφού το ενυδρείο τρέχει χρόνια- θα ήταν να βγάλω και να ξεπλύνω καλά σχεδόν όλο το υπόστρωμα με νερό βρύσης και το υπόλοιπο μικρό ποσοστό με νερό από το ενυδρείο.

Μόνο το φίλτρο που αναφέρεις δεν φτάνει. Χρειάζεσαι ισχυρή βιολογία, εγώ θα έβαζα 2 εξωτερικά φίλτρα φτάνοντας τα 10 λίτρα βιολογικό υλικό.

Φυτά εύκολα χωρίς χρήση CO2 και οπωσδήποτε moss. Τα νιτρικά θα πρέπει να είναι πάντα χαμηλά με ιδανικό <10ppm

Για το νερό σου ανέφερα, αφού μετρήσεις μάλλον θα πρέπει να κοιτάξεις για κάποιο mineral-trace.

Η θερμοκρασία είναι πολύ σημαντικός παράγοντας και ο κύριος λόγος που χάνουν οι περισσότεροι τις crs τους.
Αν μέσα στο σπίτι φτάνει τους 28C αυτό σημαίνει ότι στο ενυδρείο θα έχεις 1 με 2 βαθμούς περισσότερο δηλαδή 29C-30C άρα η χρήση κάποιου τρόπου για ψύξη είναι απαραίτητη. Αν αποκλείσουμε την σωστότερη λύση του ψυκτικού λόγω κόστους τότε θα πρέπει να κοιτάξεις τη λύση με ανεμιστηράκια και αυτόματη αναπλήρωση.
Η μέγιστη επιθυμητή θερμοκρασία που θα πρέπει να έχει το ενυδρείο είναι 25C

Καλή αρχή!
έχω πίστη σε σένα!
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01889 seconds with 11 queries