Θέμα: Vallisneria..
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 23-04-12, 15:03
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη ειναι μικρο το υψος του ενυδρειου σου, εγω θα σου ελεγα να αποφυγεις να βαλεις αμερικανα, γιατι οταν ξεκινησει και απλωσει τα φυλλα της θα σου σκεπασει ολο το ενυδρειο. απο προσωπικη εμπειρια με τις δικες μου, εχω μετρησει φυλλα απο αμερικανα γυρω στο 1,5 μετρο και συνεχιζαν και μεγαλωναν και αλλο μεχρι που τα εκοψα εκει που ηθελα.
απο φυτα επιφανειας εχω λεμνα σε αρκετη ποσοτητα, σκεπαζει το 20% περιπου της επιφανειας, αλλα γιατι να αφηνουν βρωμα στην αμμο? δεν εχω παρατηρησει κατι αναλογο στο ενυδρειο μου.


Ετσι διαβασα σε μερικα θεματα και μου ειπαν και καποιοι το ιδιο που ειχαν κερατοφυλλο, φακη, πιστια (το εχει και φιλος μου το πιστια και λεει πολυ βρωμα κλπ). Βεβαια εχω σκουπα βυθου αλλα λεω μηπως γλιτωσω το θεμα αυτο.

Απο εκει και περα για λεμνα που λες, ειναι η φακη σωστα?
Λενε πως αν θελεις καποια στιγμη να την ξεφορτωθεις θα δυσκολευτεις πολυ μιας και 1-2 φυλλαρακια να μεινουν στο ενυδρειο παλι θα βγαλει. Καπου καποιος πηρε καποιο αλλο φυτο και πρεπει να ειχε καποιο σπορο απο φακη και μετα απο 2-3 μηνες γεμισε το ενυδρειο πανω και τρελαθηκε. Γνωριζω οτι ειναι ευκολο σε αναπτυξη και γρηγορο. Πολυ μικρο φυλλωμα βλεπω ομως.

Οσον αφορα τωρα για τη βαλισνερια που λες, οντως μεγαλωνει αρκετα αλλα διαβαζω πως μπορει να κουρευτει στις κορυφες. Βεβαια οι αποψεις διιστανται μιας και πολλοι ειναι αυτοι που λενε πως πρεπει να την κουρευεις μονο απο χαμηλα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01572 seconds with 11 queries