Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 19-08-18, 13:14
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή

Σήμερα από το πρωί ξεκίνησαν οι εργασίες για την τοποθέτηση του ενυδρείου. Τις τελευταίες μέρες μου είχε καρφωθεί η ιδέα να ετοιμάσω αποχέτευση ώστε να βγαίνει εύκολα το νερό από το ενυδρείο. Έτσι αφού χθες πήρα όλα τα υλικά ξεκίνησα να κάνω ότι μου κατέβαινε....

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Τα υλικά που χρησιμοποίησα ήταν από είδη κήπου, σωλήνα λευκή ποτίσματος Φ16, βανακι πλαστικό όπως έχουν χρησιμοποιήσει πολλοί ακόμα συμφορουμίτες και γωνίες Φ16 για το σωλήνα.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Τα στηρίγματα για τον τοίχο είναι για ηκεκτρολογικους σωλήνες πλαστικους Φ16 και στην περίπτωσή μας κάνουν μια χαρά! Ο σωλήνας βγήκε στο μπαλκόνι και κατευθείαν στο λούκι. Έχω αφήσει και αρκετό κομμάτι ώστε να γεμίζω κουβά για πότισμα.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Αργότερα μέσα στη μέρα παρέλαβα και το ενυδρείο και ξεκίνησε το στήσιμο. Εδώ φαίνεται στο πρώτο δοκιμαστικό γέμισμα για τον έλεγχο των σωληνώσεων και τη ρύθμιση της υπερχειλισης. Το φωτιστικό τοποθετήθηκε προσωρινά επάνω γιατί λείπει το καπάκι το οποίο θα το έχω στο τέλος της εβδομάδας.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Στη συνέχεια το άδειασα και ευτυχώς που είχα κατασκευάσει την αποχέτευση, με μία αντλία 1000αρα της Eheim το ενυδρείο άδειασε τελείως σε ένα 20 λεπτο περίπου. Δεν ήθελα να κάνω μεγαλύτερης διαμέτρου αποχέτευση για να είναι όσο το δυνατόν διακριτική και με ανησυχούσε λίγο ο χρόνος αδειάσματος. Τελικά όλα καλά!

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Και δύο φωτογραφίες με χαμηλό φωτισμό και με το μπλε φωτισμό της λάμπας.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Αφού άδειασε τελείως τοποθετήθηκε egg crate σε όλο τον πάτο ανάμεσα στις κόντρες για να μοιράσει το βάρος από τις πέτρες. Να πω ότι επειδή δεν έβρισκα egg crate χρησιμοποίησα το ίδιο υλικό από μαγαζί με εξοπλισμούς καταστημάτων το οποίο χρησιμοποιούν για να στραγγίζουν ποτήρια. Η κάθε πλάκα είναι 35 εκ επί 55 εκ και κοστίζει 2 ευρώ!

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Οι πέτρες μπήκαν σε μια διαφορετική διαρρύθμιση, εμπνευσμένη από την "άβυσσο" το ενυδρείο ενός Τούρκου που έχει συμμετοχές σε διαγωνισμούς. Ήθελα να χωρίσω το ενυδρείο σε δύο διαμερίσματα και να μην υπάρχει οπτική επαφή μεταξύ των δύο. Επίσης είναι αρκετά πρωτότυπο σε σχέση με τα κλασσικά στησίματα και έχω αγωνία να δω τα ψάρια να περνάνε ανάμεσα από τους δύο μεγάλους βράχους!!!

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Και μια ακόμα.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Έπειτα πλύθηκαν 40 κιλά χαλαζιάκης άμμου και τοποθετήθηκαν στο ενυδρείο. Έχει περισσέψει ένα τσουβάλι ακόμα 20 κιλών σε περίπτωση που δω ότι θα χρειαστεί όταν κάτσει η άμμος και καθαρίσει το νερό. Άρχισε πάλι το γέμισμα και αφέθηκε σε λειτουργία το ενυδρείο από χθες το βράδυ μόνο με ενυδρειακό βαμβάκι στο sump μέχρι να καθαρίσει το νερό. Στη συνέχεια θα το αφήσω να δουλέψει μερικές μέρες με λίγο άνθρακα όσο παράλληλα θα ξεκινήσω την τοποθέτηση των υλικών στο sump και τη διαμόρφωση των διαμερισμάτων του με egg crate.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panioul : 19-08-18 στις 13:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02222 seconds with 11 queries