Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 24-02-09, 10:09
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από happy7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια χαρά σε όλες και όλους τους χομπιστές του είδους!! Γεια σου κι εσενα !

1) Διάβασα ότι και 10 λ. για τον μονομαχο αρκουν. Εγω όμως θέλω να τον έχω άρχοντα. Ένα ενυδρείο 20 - 25 λ. θα ήταν καλή επιλογή; μια χαρα θα ειναι.
2) Υπάρχει περίπτωση να βρω αρσενικούς μονομάχους με τις πανέμορφες πλούσιες ουρές και τα εκτυφλωτικά χρωματα που βλεπω στο internet; Γιατι μεχρι τωρα που εχω δει σε μεγαλα pet shop, εχουνε κατι λεπτούς μονομαχους στα ποτηρακια, που εχουν μιζεριασει οι καημενοι. δυσκολο , με πολλη τυχη ισως.
3) Επίσης διαβασα οτι θέλουν αληθινα φυτα, κατι που με εξιταρει περισσοτερο. Αυτα θα πρέπει να τα τοποθετησω στο ενυδρειο, μετά το λεγόμενο στρωσιμο του νερου, ή παράλληλα; Επίσης, ποια θα προτείνατε για αρχη; Φυτα μπορεις να βαλεις απο την 1η μερα κιολας.
4) Ξερω οτι ο αρσενικος μονομαχος, γιατι αρσενικο σκοπευω να παρω, δεν συμβιωνει με αλλο αρσενικό και σε συχνές περιπτώσεις ούτε και με θηλυκό. Υπάρχει κανένας άλλος ζωντανός οργανισμός που θα μπορούσε να μπει μαζί του, χωρίς να προκληθούν αναταραχες; Αναλογα με τον χαρακτηρα του μονομαχου. Συνηθως τα πανε καλα με σαλιγκαρια Apple snail.
5) Το ενυδρειο που θα αγοράσω μάλλον θα πρέπει να διαθέτει φωτισμό, ο οποιος απ'οτι εχω δει, βρισκεται στο καπακι οροφής του ενυδρειου. Διαβασα οτι ο μονομαχος ενιοτε κανει άλματα. Υπάρχει περίπτωση να τραυματιστεί στις λάμπες φωτισμού; Oχι, απλως αν μεινει ανοιχτο το καπακι μπορει να βρεθει στο πατωμα.
6) Επίσης άκουσα οτι ζει λίγο. Συνήθως 3 χρόνια. Πώς θα καταλάβω αν αυτος που θέλω να αγοράσω έχει ήδη περάσει κάποιο χρόνο της ζώης του σε μαγαζί και οδεύει προς το τέλος του, ή είναι νεαρό ψαράκι; Από το μέγεθος; Συνηθως αυτοι που πωλουνται στα μαγαζια ειναι ηλικιας 6-7 μηνων.
7) Στις διακοπές, αν χρειαστεί να πάρω το ενυδρειακι μαζί μου, αυτό είναι εφικτό ή μάλλον επικίνδυνο; Γινεται αν δεν εχεις καπου να τον αφησεις και λειψεις πανω απο 10 μερες.
Υπάρχει δυνατότητα να βρω μονομάχους σε ελληνικά pet shop, όπως αυτούς που βλέπω στο internet, με τις double tail, crown tail, half moon tail;;;; Μπορείτε να μου προτείνετε ψαγμένα μαγαζιά με ποιότητα και ποικιλία;;;;;Xλωμο.. Αυτοι που ερχονται Ελλαδα ειναι συνηθως Vailtail και Crowntail. Σπανιως εμφανιζεται και κανενας Plakat και Halfmoon.
9) Τελειώνοντας με τις ερωτήσεις, θέλω να μου προτείνετε κάποιες ποιοτικές μαρκες των όσων επιπλέον πρέπει να αγοράσω (φιλτρο κτλ), μη μου δώσουν τίποτα μουφες, γιατι ειμαι ασχετη. Δεν εχω να σου προτεινω καποια εταιρια αλλα να προσεξεις να ειναι καταλληλο για τα λιτρα και η ροη να μην ενοχλει το ψαρι.Ισως χρειαστει να κανεις πατεντα να μειωσεις την ροη του νερου γιατι οι μονομαχοι ειναι κακοι κολυμβητες.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο και την υπομονή σας, Θα περιμένω τα φώτα σας!
Και στρωσιμο με αμμωνια πρωτα , οχι με το ψαρι μεσα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01963 seconds with 11 queries