Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 17-05-16, 07:49
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Εγώ είμαι υπέρ των φυτών και για να κάνουμε μια τέλεια αναπαράσταση της φυσης πιστεύω πως θα πρέπει όλοι να είχαμε ενα ενυδρειο τουλάχιστον 200 λιτρα για να έχουμε περιοχες με πολύ βλάστηση πυκνη , περιοχες με λιγότερη και περιοχες με καθόλου ή σχεδον καθόλου βλάστηση .

Και φυσικά νομίζω πως όλα αυτα τα αφύσικα aquascapes και hardscapes είναι κάθε άλλο παρά φυσικά . Φυσικά ειναι πολύ καλο να έχουμε φυτά μέσα στο ενυδρειο και οντώς τα ψαράκια προτιμούν τον ελευθερο χώρο για να τρέχουν και να κολυμπούν αλλά τα δικά μου αρσενικά guppies 3 μηνων που έχω στο ενυδρειο μου το φυτεμενο , τρυπώνουν πολύ συχνά μέσα σε απίστευτα σημεία που ίσα ίσα χωράνε ( ελεοχαρις , μοςς ) οταν ψάχνουν για τροφή και ιδιαίτερα τις ζωντανες προνυμφες και τα microworms που ταιζω ( νομιζώ οτι αυτο το ενστικτο του κυνηγητου της ζωντανης και σπαρταρηστης λειας το έχουν χάσει πολλά ψαράκια μέσα σε ενυδρεια με πλαστικα φυτά και μη σωστές συνθήκες ) ή παιχτεί κανένα καβγαδάκι ή ακόμη και για περιέργια μερικά ψαράκια ειναι τόσο περίεργα που χώνουν τη μύτη τους κυριολεκτικά παντού . Ακόμη και όταν κουρέβω το χορτάρι τα φυτά χρησιμεύουν για κρυψώνες καθώς πάνε όλα μαζι και κρύβονται στα χόρτα ή σε καμια γωνια που το χορταρι ειναι ψηλοτερο .

Πιστέυω οτι εαν δώσουμε και προσφέρουμ όσο πιο πιστές συνθήκες της φύσης στα ψαράκια μας , όσα φυτά και να έχουμε αυτά θα είναι ευτυχησμένα και υγειή . Οπο΄τε συμπερασματικά παιδιά εγώ προσωπικά δεν θα μπορούσα να φανταστώ ένα ισορροπημένο ενυδρείο χωρίς αρκετά έως πολλά φυτά μέσα και σωστή ροή νερού !!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01600 seconds with 11 queries