Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 22-03-14, 19:15
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ScorpionGr Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω ενα θερμαντηρα scuba (ιταλικης κατασκευης λεει) 200w εκτος οτι τον εχω στους 32c και κλεινει απο τους 17 πόση ώρα θελει για να ζεστανει ενα ενυδρειο 126λιτρων?? ειναι στο ρευμα 1 ωρα και εχει ανεβασει 1 βαθμο(αυτο να υποθεσω οτι ειναι φυσιολογικο.)!


EDIT--> εχει θολωσει λιγο κιολας!! μαλλον παει για εγγυηση!!!
εννοειται πως δεν εχει τπτ μεσα η δεξαμενη!!
Αν ανέβασε 1 βαθμό σε 1 ώρα είναι φυσιολογικό, και αν κλείνει από τους 17 πάλι είναι φυσιολογικό. Αν έχει πάρει υγρασία τότε ίσως είναι πρόβλημα.

Οι θερμαντήρες δεν ανάβουν συνέχεια για να ανεβάσουν την επιθυμητή θερμοκρασία, την ανεβάζουν σιγά σιγά και για αυτό θα δεις ότι ανάβει και σβήνει, αυτό το κάνει για να μην υπάρχει γρήγορη μεταβολή στη θερμοκρασία και επίσης αν μείνει πολύ ώρα αναμμένος το νερό θα βράζει κοντά στο θερμαντήρα και αν πλησιάσει κάποιο ψάρι ή ζωντανός οργανισμός θα τον κάψει. Ο συγκεκριμένος θερμαντήρας είναι επώνυμος, είναι της SICCE.
Αν η υγρασία που λες είναι πολύ λίγη και δεν αυξηθεί ίσως να μη είναι πρόβλημα, αν δεις όμως πολλές σταγόνες τότε να τον αλλάξεις. Έχω έναν ίδιο στα 200W εδώ και 2 χρόνια σε εξωτερικό ενυδρείο. Το μόνο θέμα που έχει είναι πως ο θερμοστάτης του δεν δουλεύει σωστά, ίσως να θέλει καλιμπράρισμα αλλά αυτός δεν καλιμπράρεται, το ίδιο θέμα βέβαια το έχω παρατηρήσει και σε άλλους επώνυμους (εκτός από έναν κινέζικο της ELITE που ζέσταινε όσο του έβαζα, αλλά τον άφησα χωρίς νερό σε αλλαγή και έσπασε)
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01570 seconds with 11 queries