Θέμα: 600lt Malawi
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 30-03-10, 09:36
Vag Ο χρήστης Vag δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2009
Περιοχή: NIKAIA
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
¶ψογος!
Πως τα καταφέρνεις και δεν έχεις άλγες?
Εγώ θά έβαζα λίγες βαλισνέριες ακόμη
Ευχαριστώ! Για τις άλγες μάλλον φταίνε οι συχνές αλλαγές νερού κ η μικρή ιχθυοφόρτιση. Όσο για τις βαλισνέριες η αλήθεια είναι ότι ήταν πολύ μεγαλύτερες και κάλυπταν αρκετά τον χώρο, αλλά είναι λίγο λαίμαργα τα λάμπιντο...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι έχεις κάνει μια καλή αρχή. Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι καλές και πρέπει να τις εκμεταλλευτείς περισσότερο. Αν και το στήσιμο είναι και θέμα γούστου είμαι σίγουρος ότι σε κάποια στιγμή θα θελήσεις να αναδιατάξεις τις πέτρες σου. Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις ένα είδος πέτρας π.χ. πολύ μου άρεσαν οι ποταμίσιες σου οπότε μπορείς να μαζεύεις τέτοιες πέτρες οι οποίες έρχονται και σε όλα τα σχήματα και μεγέθη και εάν συνδυαστούν με λίγη φαντασία το αποτέλεσμα είναι καταπληκτικό. Μετά από λίγους μήνες θα έχουν πρασινίσει και θα είναι και πιο φυσικό το αποτέλεσμα. Αν και έχεις σπηλιές δεν νομίζω ότι προσφέρουν καλές κρυψώνες έτσι όπως είναι τοποθετημένες οι πέτρες. Προσπάθησε για πιο ακανόνιστες σπηλιές, ανεξάρτητες μεταξύ τους κάτι σαν λαβύρινθο με περάσματα που δημιουργούν χώρους που δεν μπορείς να δεις… πραγματικές κρυψώνες. Καλά έκανες και έβαλες «βότσαλα» στην μία άκρη. Δοκίμασε να βάλεις ένα προστατευτικό στην πλάτη και σήκωσε και άλλο το ύψος του νταμαριού σου. Φαντάζομαι ότι σε λίγους μήνες θα έχεις ένα σούπερ αποτέλεσμα… λίγο υπομονή και μην ξεχνάς ότι οι περισσότεροι κάναμε αρκετό χρόνο να βγάλουμε αποτέλεσμα!

p.s. Θερμοκρασία θα έλεγα στους 25C
Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις, η αλήθεια είναι ότι οι πέτρες με προβλημάτισαν πάρα πολύ.... Το στήσιμο το έκανα πολλές φορές αλλά λόγω του μεγάλου μεγέθους θα έπρεπε να βάλω πολλά κιλά πέτρες. Εκεί που βρίσκεται τώρα το ενυδρείο (κ για τον επόμενο 1 χρόνο)ήθελα να μετριάσω όσο το δυνατόν περισσότερο το βάρος. έτσι "έστησα" τις μεγάλες πέτρες με κενά και πρόσθεσα μικρότερες για να δημιουργήσω μικρότερους χώρους. Σίγουρα δεν φαίνεται καθόλου φυσικό και θα το ξαναπροσπαθήσω. Πάντως οι περισσότερες σπηλιές βρίσκονται στη πίσω όψη, μιας κ το νταμάρι βρίσκεται στο κέντρο του ενυδρείου. Πάντως για τα 10 προς το παρόν ψάρια υπάρχουν κάποιες καλές κρυψώνες. Η συστάδα με τις ποταμίσιες δημιουργήθηκε αργότερα γιατί παρατήρησα ότι η γωνιά αυτή άρεσε πολύ στα λάμπιντο.Κ φυσικά τις τιμάνε πλέον...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων

p.s. Θερμοκρασία θα έλεγα στους 25C
Απ όσα έχω διαβάσει η λίμνη έχει τιμές από 24-29 με συχνότερη αυτή των 27! Γνωρίζεις κάτι διαφορετικό;
__________________
ΓΙΑΤΙ Η ΤΡΕΛΑ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΕΥΚΟΛΑ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vag : 30-03-10 στις 09:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01795 seconds with 11 queries