Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 12-01-24, 18:15
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Να τα πάρουμε λίγο με τη σειρά.
Αυτό με τις αλλαγές δεν έχει λογική.
Μήπως....βάζεις νερό από το .. θερμοσίφωνο για να μην κρυώσουν τα ψαράκια σου?
Ήταν από τα πρώτα μου λάθη στο πρώτο στήσιμο. Γέμισα με χαρά το ενυδρείο σε μια σωστή θερμοκρασία .
ΔΔ ξέρω αν έφταιγε τύχω σκουριά από το θερμοσίφωνα ή οι καινούργια σωλήνωση που του είχε περαστεί και μπορεί να έβγαζε χημικά κατάλοιπα, όμως τα ψάρια μου πέθαναν ακαριαία.
Με μια αλλαγή 20-30% με νερό που το έχεις αφήσει σε ένα κουβά/ βαρελακι(που δε χρησιμοποιείται ποτέ για καθαριότητα) να πάρει θερμοκρασία δωματίου για μια μέρα, η αλλαγή πρέπει να είναι απροβληματιστη.
Δες το θέμα των ψαριών λίγο πιο απλά. Να ξέρεις ότι δε κάνουν όλα τα ψάρια για το ενυδρείο μας.
Ανάλογα τις γνώσεις και το χρόνο που αφιερώνεις και το είδος του ψαριού, αλλά θα είναι εύκολο να τα κρατήσεις και αλλά πάντα θα σου ψοφανε...
Τα γκάπυ όπως έχω διαβάσει, έχουν κάποια ιδιαιτερότητα με ασθένειες.
Κάνε μια δοκιμή με ένα κοπαδακι Αρλεκίνους που είναι "σκυλιά" , μέχρι να βρεις ποιο θα ήθελες να ταιριάξεις μαζί του η να το αντικαταστήσεις.
Εξαιρετικό κοπαδοψαρο είναι τα ζεμπρα danio όπως και τα νεότερα μεταλλαγμένα danio με τα έντονα χρώματα, γιατί είναι ένα είδος υπερδραστήριο (σαν τα γκάπυ σου) και έχει αντοχή σε παραμέτρους και συνθήκες και ασθένειες....
Τέλος τα φυτά. Έχεις ελάχιστα φυτά ΧΑΜΗΛΩΝ απαιτήσεων και δε φωτισμό και σε λίπανση.
Δε χρειάζονται απολύτως τίποτα.
Το "μαμά" φως του ενυδρείου επαρκεί και περισσεύει.
Τα λιπάσματα απλά περισσεύουν γιατί δε τα καταναλώνει τίποτα οπότε τρέφουν τις άλγες.
5 ώρες φωτισμός αρκεί για τα φυτά σου που ως επιτοπλειστον είναι και αργής ανάπτυξης...
Καλά , για διοξείδιο δε το συζητάμε ούτε καν σε αυτό που βλέπω...
Με φυτά χαμηλών απαιτήσεων μπορείς να κάνεις μια κανονικη ζούγκλα και μετά όταν είναι τούμπανο το ενυδρείο , να χρησιμοποιήσεις λιπάσματα και αυτοσχέδιο co2.
Αν πεις ότι θέλεις "δύσκολα" φυτά, τότε μιλάμε για άλλον σχεδιασμό εξ αρχής....
Εδώ το φυτεμένο χαμηλών απαιτησεων που είχα στήσει ξεκινώντας από δω μέσα όπως εσύ με μηδενικές γνώσεις ..
Υγ. Κόψε το αλάτι αν θες να ασχοληθείς με το φυτεμένο και βρες είδος ψαριού που να μη το χρειάζεται εκτός περιπτώσεων θεραπειών...
Άσε που ίσως αυτό με τις αλλαγές και τους θανάτους να έχει αιτία τις αλλαγές ή τις μη σωστές τιμές της αλατότητας...

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....mirelli&page=2
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01764 seconds with 11 queries