Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 31-08-12, 08:37
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marnek Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!!
Μισό τώρα γιατί μπερδεύτηκα εγώ...

1) Τι εννοώ "κρατάω" το πρώτο: Χύνω λίγο νερό σε ένα άλλο σκεύος, βάζω και το χρυσόψαρό μας (το "νερόψαρο" όπως το ονόμασε ο γιόκας μου ), πλένω το κανονικό σκεύος και τις πετρούλες, το γεμίζω νερό, το αφήνω λίγο να έρθει σε θερμοκρασία περιβάλλοντος, ρίχνω το αντιχλώριο και στη συνέχεια αδειάζω το κρατημένο νερό με το ψάρι... Αυτό συνήθως μέρα παρά μέρα...

2) Τι εννοείται "να κόψει το τάισμα"; έχουμε πάρει και σπιρουλίνα σε μπαλάκια και τα "φυλλαράκια" για ποικιλία. Διάβασα διάφορα άρθρα για τα χρυσόψαρα και θεώρησα καλύτερο να μείνω στο "ταίστε το 2 φορές την ημέρα από λίγο και ότι μπορεί να φάει μέσα σε λίγα λεπτά". Συνήθως του δίνουμε 2 μπιλάκια το πρωί και 1-2 φυλλαράκια το βράδυ. Είναι πολύ; Κάτι άλλο που πρέπει να προσέξουμε;

3) "να προμηθευτει φιλτρο + μπολι (το τελευταιο απο καποιο συγχομπυστα)". τι είναι αυτό;;;;

4) Εάν δεν μου δώσει, τελικά, η φίλη μου τα χρυσόψαρα: Θέλει παρέα το χρυσοψαράκι μας;; είναι καλό να πάρουμε ένα ακόμα ή αδιάφορο;;
Μήπως κανείς ξέρει και τι ισχύει με αυτό το θέμα για το νεροχελωνάκι;; θέλει παρέα, δεν θέλει ή του είναι αδιάφορο;;

δηλαδη το ψαρι πηδαει απο σκευος σε σκευος μερα παρα μερα? οχι ρε συ! το ψαρι θα το αφηνεις στο δικο του σκευος και τελος.

μαλλον σου λεει να κοψεις το ταισμα για να μην γεμισεις αμμωνια μιας και δεν εχεις φιλτρο. ψαρι χωρις φιλτρο δεν μπορει να κρατηθει

μπολι ειναι το βιολογικο υλικο απο καποιον που εχει ετοιμο και στρωμενο φιλτρο ωστε να στρωσεις το δικο σου αμεσα μιας και εχεις ηδη καποιο ψαρι που τυρρανιεται

τα χρυσοψαρα δεν πρεπει να μενουν μονα τους θελουν παρεα. Αλλα ακομα και για δυο μονο χρυσοψαρα θελεις ενυδρειο 80+ λιτρα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02298 seconds with 11 queries