Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 11-06-11, 11:19
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

απο μέρους μου
και επειδή έχω χτυπήσει πολύ "πλήκτρο" σε θέματα αντίστοιχα

υπάρχει μία ένταση σε αυτού του τύπου τα τόπικ.....

πολλοί απο εμάς ,πραγματικά με πόνο ψυχής ,έχουμε κουραστεί να βλέπουμε σκυλιά να βασανίζονται ύπο την εγκατεστημένη νεοελληνική αντίληψη της αναλωσιμότητας του σκύλου.....δεμένα για πάντα στο ίδιο παλούκι και στο ίδιο βαρέλι και στην ίδια πυλωτή ή βεράντα ή ταράτσα κλπ
υπάρχει και το αντίστοιχο θυμόσοφο ρητό " ο σκύλος είναι ζώο κατοικίδιο και όχι ταρατσίδιο ή κηπήδιο ή μπαλκονίδιο"

ο ρόλος του φόρουμ πάλι (του κάθε φόρουμ που δίνει "βήμα" σε συζητήσεις του παρόντος τύπου) δεν απαγορεύει την κριτική όσο σκληρή κι αν είναι ,εφόσον δεν ξεπέφτει σε ύβρεις και προσωπικούς χαρακτηρισμούς

άρα ο καθένας γράφει αυτά που θέλει να γράψει τηρώντας τους κανονισμούς και όλα καλά

τελικά πιστεύω πως με τον πλουραλισμό και την σχετική ελευθερία έκφρασης ,ο συνειδητοποιημένος αναγνώστης, χρησιμοποιώντας την κρίση του καταλήγει σε κάποιο συμπέρασμα ασφαλή και δεν παίρνει απλά μασημένη τροφή.

δεν θα κρίνω τον τρόπο αντιμετώπισης του παρόντος θέματος απο τους υπόλοιπους συμφορουμίτες γιατί απλά αντιλαμβάνομαι πως αισθάνονται με το δύστυχο σκυλί του γείτονα τους που είναι μονίμως στο μπαλκόνι εδώ και χρόνια - για το συγκεκριμένο θεωρώ πως ο δρόμος ή το καταφύγιο θα ήταν πολύ καλύτερα μέρη
Καλύτερα μιάς ώρας ελεύθερη ζωή ε?.........

προσωπικά
αφού απέδωσα τα εύσημα που σώθηκε το αδεσποτάκι απο τις ρόδες και τις φόλες
έκανα όσες παρατηρήσεις μπόρεσα προκειμένου να υπάρχει μία βέλτιστη σχέση μεταξύ δίποδου και τετράποδου
και επεσήμανα πιθανούς κινδύνους και λάθη που θα υποβαθμίσουν σταδιακά αυτήν την σχέση(όπως το στηθαίο-η συνύπαρξη τροφής νερού και τουαλέτας σε κοντινή απόσταση και η βιαστική κίνηση κλεισίματος της μπαλκονόπορτας ενώ πιό πάνω γράφτηκε ότι "οχι βεβαια δεν ειναι ολη μερα κλεισμενος στο μπαλκονι!! μπαινοβγενει σε ολο το σπιτι
140τμ ειναι το σπιτι μου!!"

με όσα ξέρω και όσα καταλαβαίνω(πως αλλιώς άλλωστε)
σαφώς και δεν πάω να κάνω κουμάντο σε κανέναν τι θα κάνει στην ζωή του-όπως όταν λέω για "πως να μάθει κάτσε" έτσι και όταν λέω "εφημερίδα κοντά στο μπόλ φαγητού" ή "αλλά είναι προφανές ότι μένει εκεί "



προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με το έξω - αλλά με το συνέχεια μόνο του και το συνέχεια στο ίδιο μέρος
το θεωρώ "κακό" γιατί ο σκύλος έχει ανάγκη την περιπλάνηση και την συνάντηση με άλλα ζώα (κυρίως ανθρώπους και άλλους σκύλους)

αλλά δεν νομίζω ότι θα γίνει κάτι τέτοιο τελικά

-ειδικά αν το σκυλάκι κοινωνικοποιηθεί σωστά και εγκαίρως και εκπαιδευτεί στα βασικά
θα κερδίσει το ίδιο μία θέση δίπλα στους ανθρώπους του και όλα θα πάνε ρολόι
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01848 seconds with 11 queries