Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 13-11-09, 13:47
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρακολουθώ την όλη συζήτηση με πολύ ενδιαφέρον, και εύχομαι να λυθεί τελικά το πρόβλημα..

Aquaman, έχε υπ'όψιν ότι το 30ppm που λέγεται ως άνω όριο για το CO2 είναι συντηρητικό, μπορείς να ανέβεις και σε 50, ή 60, χωρίς να έχεις πρόβλημα με τα ψαράκια σου.. Βέβαια, εκεί θέλει ιδιαίτερη προσοχή, εννοώντας ότι αφενός αν δεν έχεις pH controller, πρέπει να ελέγχεις το πού φτάνει το CO2 τη νύχτα, κι αν έχεις pH controller, πρέπει να είσαι απόλυτα βέβαιος για τη σταθερότητα του KH.. Στη φάση αυτή, όμως, δε χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις..
Ενδιαφέρον! (αναρωτιόμουν πότε θα "έσκαγες μύτη"...
Ο λόγος που δεν ανεβάζω παραπάνω το CO2 είναι ότι φοβάμαι να ρίξω το Ph κάτω από το 7-7.1 που είναι τώρα (αν είναι σωστά τα τεστ μου) γιατί έχω σαλιγκάρια και φοβάμαι για το κέλυφός τους. Βέβαια αν δε βρω άκρη αλλιώς, φεύγουν τα σαλιγκάρια, και ανεβάζω κι άλλο το διοξείδιο, αλλά δε θέλω να τα διώξω...

Αλλά αυτό που είπες για τη νύχτα, με βάζει σε σκέψεις, γιατί το βράδυ το κλείνω το CO2, και το ανοίγω γύρω στη 1 ώρα πριν το άναμα των φωτων.
Μέτρησα (με υγρό τεστ πάλι) το Ph αμέσως πριν στο άναμα - ήταν 7.2 περίπου, ενώ στο σβύσιμο τη νύχτα 7 περίπου.

Μπορεί να φταίει αυτή η διαφορά (και η έλλειψη CO2 τη νύχτα - φαντάζομαι το Ph θα πηγαίνει γύρω στο 7.4);
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01561 seconds with 11 queries