Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 13-11-09, 13:26
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Η προσωπικη μου αποψη, (αν και καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο) ειναι οτι ισως το πας συντηρητικα και εχω την αισθηση οτι φοβασαι λιγο τις δοσολογιες.
...
Ισως σε βοηθησει αν κανεις την συγκριση με τις δικες μου δοσολογιες ανα εβδομαδα: ΚΝΟ3: 1tsp, fleet: 20-25ml, K2SO4: 3tsp, σιδηρο: 45ml, power4: 5-6gr.
CO2 300-350 b/min (30-34 ppm) Ολα αυτα βεβαια κατω απο 214 W στθερα + 400W για 4-5 ωρες καθε μερα. Υπ οψιν επισης οτι μειωσα τα ΚΝΟ3 λογω ιχθυοφορτισης.

Εντυπωση μου κανει για το excel επρπε να ειχε κανει δουλεια, μηπως ηταν αλλοιωμενο/ληγμενο; παντως οτι και να γινει την bba θα πρεπει να την αφαιρεσεις με το χερι γιατι μπορει να εξαπλωθει. Τοπικη εγχυση με οξυζενε δοκιμασες;
Το excel ήταν 2 μπουκάλια διαφορετικά. Μυρωδιά/χρώμα όλα κανονικά. Θα δω ξανα για ημ/νία λήξης...

Οξυζενέ δε δοκίμασα, αλλά θα δοκιμάσω να βουτήξω 1-2 χαλίκια σε οξυζενέ για λίγα λεπτά, για να δω τι γίνεται. Αν δεν αντιδράσει και στο οξυζενέ, δεν ξέρω το άλλο να κάνω...

Για τις δοσολογίες: με αυτά που ρίχνεις σε τι επίπεδα είναι τα PO4/NO3/Fe σου;
Εγώ έχω 90w+ανακλαστήρες συνολικά.
Με φωτόμετρο μέτρησα 5000lux στο βυθό (με Τ5 arcadia plant pro 6500K 2 μηνών+ juwel 9000K 6 μηνών). Δεν ξέρω αν ο φωτισμός "σηκώνει" κι άλλο λίπασμα, αλλά ίσως πρέπει να δοκιμάσω.
Από φυτομάζα έχω 1/2 του εμβαδού του βυθού καλυμένο με cuba και eleocharis parvula, ενώ το άλλο 1/2 με ψηλά φυτά - hygro. polysperma και rotalla. Όλα αυτά σε 160 λίτρα καθαρά περίπου. Με φωτόμετρο μέτρησα 5000lux στο βυθό.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01479 seconds with 11 queries