Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 31-05-11, 20:51
pondcy Ο χρήστης pondcy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2011
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Γεια σας και πάλι. Η λίμνη έχει χωρητικότητα περίπου 4500 - 5000 λίτρα. Είναι κατασκευασμένη από liner , κάτι το οποίο μετάνιωσα.., Τώρα, από εξοπλισμό, τίποτα εξειδικευμένο απλά στα 4 χρονιά πείρας κατέληξα στα πιο κάτω.
Υποβρύχια αντλία 8000 λ/ω, το νερό οδηγείται σε φίλτρο UV 11 W, και μετά σε αυτοσχέδιο μηχανικό φίλτρο των 70 λίτρων.
Από φυτά, από ότι ξερώ στην Κυπριακή αγορά δεν υπάρχουν και πολλά. Έχω φέρει μερικά από Αγγλία και Ουγγαρία μέσο διαδικτύου και μέσω ebay. Οσο από ψαριά, υπάρχουν koi 15-30cm, και κάποια χρυσόψαρα από τα πρώτα μου βήματα και λυπήθηκα να τα βγάλω έξω. Στις φωτογραφίες , θα δείτε μέσα στη λίμνη μια κατασκευή από πράσινο δυκτι. Μέσα τοποθετώ τα αυγά για εκκόλαψη. Νομιζω υπάρχει αρκετή βιολογία μεσα στην λίμνη για να διατηρείται το νερο υγειες. (το νερο είναι αρκετα καθαρό και δεν εχω χάσει ψαρι στα 4 χρονια.) Οσο αφορά τα φυτα, υπάρχουν νούφαρα, calthanatans , orontiumacuaticum, ceratophyllum , iris , mint, waterhyacinth, waterlettuce , watercress, πάπυρους . Για να ειμαι και ειλικρινης, υπαρχουν και 2-3 που δεν εχω ιδεα τι είναι…. Επίσης εχω παραγγείλει προχθές καιWaterChestnuts, ( δεν είμαι σίγουρος εάν θα επιβιώσει στο κλήμα της Κύπρου.) Καμιά άλλη ιδέα για φυτά???
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SAM_0214.jpg
Εμφανίσεις:  464
Μέγεθος:  96,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SAM_0225.jpg
Εμφανίσεις:  461
Μέγεθος:  94,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SAM_0228.jpg
Εμφανίσεις:  456
Μέγεθος:  92,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02175 seconds with 12 queries