Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 07-02-14, 12:18
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bilaras7 Εμφάνιση μηνυμάτων
1.για τις γαριδες να κανω και αλλη αλλαγη νερου να πεσουν μαι αλλο τα νιτρικα; και ποσο % να ειναι η αλλαγη;
2.τι τροφες να παρω για τις γαριδες σε ποικιλια δλδ 2-3 και αν γινεται και σε συνδυασμο με τα clea helena αν χρειαστει να τσιμπησουν μη λιμοκτονησουν τα κακομοιρα (σπιρουλινα πρωτεινικες ποσταρετε μου με ονοματα και απο που αγοραζω )
3.ποια ειναι η προτεινομενη ροη του φιλτρου μου και πρεπει να ντυσω την εισοδο του φιλτρου με.καποιο τουλι μη ρουφηξει γαριδες η το γονο τους;
4.οσον αφορα τα λιπασματα καπου διαβασα οτι δε κανει να προσθετουμε γιατι κανουν κακο στις γαριδες ..ισχυει;;
ευχαριστω πολυ παιδια
Καλό ξεκίνημα, όμορφο δείχνει και με το καιρό θα δείξει και άλλο.
Αυτό που με απασχολεί είναι πως ο βυθός μάλλον είναι άστρωτος ακόμα για γαρίδες, οι έμπειροι λένε πως πρέπει ο βυθός να στρώσει πρώτα για 2-3 μήνες και μετά να μπουν γαρίδες, και προσωπικά το τήρησα και τώρα πάνε όλα τέλεια στο γαριδάδικό μου. Από τροφές τους δίνω καθημερινά Viforno και shrimps natural της Sera και μου έχουν προτείνει και την JBL Novo Tab.
http://www.petsupermarket.gr/3892/%C...bl-100-ml.html
http://www.petsupermarket.gr/3902/%C...al-100-ml.html

καθημερινό τάισμα και θα πάνε όλα μια χαρά. Και κανά flake να ρίξεις , θα το τιμήσουνε δεόντως. Έχω και εγώ helena μέσα και δεν ρίχνω για φαί κάτι ξεχωριστό, υπάρχουν βέβαια και αρκετά λάθρο και τρώνε αλλά τρώνε και ότι περισσέψει από τις γαρίδες.
Για καλό και για κακό ένα καλτσόν θα ήταν καλό να μπει στο φίλτρο για να μη ρουφάει γόνο ή ένα κομμάτι filterwool.
Προσωπικά δεν βάζω κανένα λίπασμα στο γαριδάδικο , ούτε ταμπλέτες και ούτε CO2 και τα φυτά πάνε μια χαρά, έχω βέβαια λίγες τρύπες στη hygrophila polysperma και στο jave fern αλλά δεν με απασχολεί, ίσως είναι από έλλειψη καλίου, αλλά έχω παρατηρήσει πως και οι γαρίδες μάλλον τσιμπολογάνε το java fern, ίσως και να κάνω λάθος αλλά συνέχεια είναι πάνω στα φύλλα που έχουν τρύπες. ΟΙ γαρίδες να ξέρεις πως είναι λίγο ευαίσθητες στα νιτρικά για αυτό και οι αλλαγές σου να είναι κατάλληλες ώστε να τα κρατάς χαμηλά.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01920 seconds with 11 queries