Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 10-02-03, 23:59
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Φιλε vsavvas οι φυσσαλιδες δεν ειναι αυτοσκοπος (το εχω παλεψει κι εγω )....Η σωστη αναπτυξη των φυτων δεν σημαινει οπωσδηποτε σαμπανιζε ενυδρειο.....Παρακολουθησε την αναπτυξη τους και κρινε.....
Οταν λες αργη αναπτυξη τι εννοεις (ολα σχετικα ειναι).Εμενα ορισμενα πρεπει να τα κλαδευω 2 φορες τη βδομαδα (δεν ειμαι σιγουρος οτι θα σε βολευε)...

Maria τιποτα δεν ειναι <σταθερο> σε ενα φυτεμενο ενυδρειο....
Αφου εχεις αναπτυξη=αυξηση βιομαζας, αποκλειεται οτι κουρευεις να αντικαθισταται αυτοματα...
Οι μονες σταθερες μπορουν να ειναι η λιπανση, το CO2 (pressurized μονο) και το νερο ισως(αλλαγες)...Οι καταναλωσεις των φυτων αλλαζουν, η ποσοτητα της τροφης των ψαριων (αρα ΝΟ3,ΝΗ4,ΡΟ4) δεν ειναι σταθερα, το φως αλλαζει(πεφτει η αποδοση), ακομη και τα φυτα εγκληματιζονται σιγα-σιγα.Και η θερμοκρασια οπως ειπε και ο polleni παιζει ρολο...
Απλως ισως καποια στιγμη και βεβαια μεσα σε καποιες τιμες (ορια) ολων αυτων, μπορουν να συνδυαστουν και να εχουμε το αποτελεσμα του κορεσμου λογω της μεγαλης φωτοσυνθεσης πλεον και αρα τη δημιουργια φυσσαλιδων....
Το να <πρεσσαρουμε> την κατασταση (βαζοντας πχ πολυ CO2), σιγουρα θα μας οδηγησει συντομα σε αναγκη αυξησης ολων των αλλων παραγοντων (φως,λιπασμα κλπ)...

Και βεβαια Μανθο γιατι συμφωνα με τον γνωστο πινακα αλλαζει η ποσοτητα του CO2. Χωρις εισαγωγη CO2 εχουμε μονο 2-3 ppm (20-30 ppm επιθυμητο).
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01512 seconds with 11 queries