Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 28-01-13, 22:49
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

γεια σου,
γνώμη μου είναι πως αν πάρεις ένα μικρό χελωνάκι (τόσο όσο συνήθως τα βλέπουμε στα καταστήματα), θα μπορούσες να οργανώσεις το 20άρι σου έχοντας υπ όψιν σου οτι θα είναι ικανοποιητικό για περίπου 1-1,5 χρόνο.
μετά θα πρέπει να πας τουλάχιστον σε 100άρι για να βγάλεις άλλα 3 χρόνια πάντα στο περίπου και τελικά θα καταλήξεις στα 200 ή και παραπάνω ανάλογα με τις συνθήκες που θέλεις και μπορείς να προσφέρεις στο ζωάκι σου.
φίλτρο,θερμαντηρας και λάμπα uv πολύ απαραίτητα ιδίως τον πρώτο χρόνο και το καλοκαίρι και στον ήλιο. αντιχλώριο ασβέστιο και αλλαγές όπως σου είπαν τα παιδιά παραπάνω.
αν ζήσουν τα δύο πρώτα χρόνια είναι δυνατά ζώα και δεν σε προβληματίζουν.
βλέπω κάποιους να τους βάζουν συγκατοίκους χρυσόψαρα ή πλέκο δεν έχω άποψη γι αυτό γιατί σκέφτομαι οτι έχουν πολλές ακαθαρσίες.
εγώ έχω μία 25 χρόνια το καλοκαίρι την βγάζω και περπατάει στο μπαλκόνι την καταβρέχω και με το λάστιχο. πάντως το 40άρι που έλεγες δεν είναι βαρύ και δύσκολο να το μεταφέρεις έτσι κι αλλοιώς λίγο νερό θα έχεις και ιδίως κατά την μεταφορά μπορείς και ελάχιστο ή καθόλου δεν παθαίνει κάτι για λίγες ώρες. ότι θες τα λέμε
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01380 seconds with 11 queries