Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 28-01-13, 22:15
Serun Ο χρήστης Serun δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2013
Περιοχή: ηρακλειο
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από slight Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,
να απαντήσω έχωντας 2 RES το είδος Yellow bellied.
Τα χελωνάκια αρχικώς με το μέγεθος που έχουν μπορει να μη χρειάζονται χώρο και ιδιαίτερα μεγάλο, έτσι νοιώθουν και μεγαλύτερη ασφάλεια.
Λοιπόν ο εξοπλισμός
Θερμοστάτης, θερμόμετρο, φίλτρο(καλό λερώνουν πολύ), αντιχλώριο για το νερο, πολυβιταμίνες, ασβέστιο + d3, λάμπες Basking spot(Uva) και μια λάμπα uvb, τη basking spot μπορείς να τη χρησιμοποιείς και για τη φωτοπερίοδο αλλα συνήθως καθωνται μόνιμα απο κάτω.
Χαμηλό ύψος νερού όσο ειναι μικρή, και καμμια κρυψώνα αρέσει στα ερπετά, επίσης ένα μέρος(ξηρά) να βγαίνει να στεγνώνει το καβούκι της(εκει θα βαράει και η λάμπα basking spot). Επίσης θα πρότεινα 2 RES αντι για μια.
Α και αλλαγές νερου όπως στα ενυδρεία.
Χονδρικά αυτά αν ξέχασα κάτι ξαναρώτα
Έχω ενημερωθεί πλήρως για τον εξοπλισμό που χρειάζεται.Ο αστάθμητος παράγοντας που με ανησυχεί είναι το πόσο θα μεγαλώσει και αν θα χρειαστεί να αλλάξω και δύο και τρία ενυδρεία αγνώστου μεγέθους.Το ξέρω οτι το πιέζω αφου δεν υπάρχει στο διαμέρισμα επαρκής χώρος αλλα θα το ήθελα πάρα πολύ.

Αν πάρω μόνο ένα εκτός της μοναξιάς θα υπάρχει άλλο πρόβλημα γιατι δε νομίζω οτι θα πάρω δεύτερο...

Mήπως ίσως υπάρχει κάποιο είδος νεροχελώνας πιο περιορισμένης σε ανάπτυξη? (15cm μεγιστο λιγο πολυ)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01413 seconds with 11 queries