Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 17-08-10, 15:42
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Οξυγονωση σωστη γινεται και οταν λειτουργει σωστα το φιλτρο. Γιαυτο εγραψα "Σωστα στημενο (αξιοπιστος εξοπλισμος, σωστη ιχθυοφορτωση) και λειτουργικο ενυδρειο με συντηρηση και ελεγχο πριν την αναχωρηση"
2. Αν σταματησει να λειτουργει το φιλτρο και συνεχισει μονο η αεραντλια θα εχεις μεν οξυγονο αλλα δεν θα εχεις βιολογια. Ετσι και παλι θα εχεις προβληματα απο τοξικοτητα (αμμωνια) του κατα τα αλλα καλα οξυγονομενου νερου μεσα στο ενυδρειο και οχι μεσα στο φιλτρο (οπου ζουν και χρειαζονται οξυγονο τα περισσοτερα βακτηρια).
3. Η εξτρα χρηση αεραντλιας δεν συνισταται για ολα τα ειδη ενυδρειου (ανοδος πεχα, διαφυγη διοξειδιου για τα φυτα)
Συμφωνώ σε όσα λες και ειδικά για το τρίτο.
Έκανα το λάθος που αναφέρθηκα με βάση το δικό μου ενυδρείο που είναι με ζωοτόκα και δεν έχουν πρόβλημα υψηλό Ph, και δεν σκέφτηκα τα ενυδρεία με όξινο νερό.
Όσο για το θέμα με την αμμωνία δεν ξέρω κατά πόσο ανεβαίνει όταν σταματά το φίλτρο σε διάστημα λίγων ημερών!!! μπορεί όντως να ανεβαίνει και να κάνει ζημιά, πάντως εγώ μετά τις διακοπές μου βρήκα το φίλτρο σχεδόν νεκρό και τα guppy μου ίσως επειδή είναι ανθεκτικά, τα γλύτωσα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01431 seconds with 11 queries