Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 16-08-10, 23:08
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν πιστευω η αεραντλια να ειναι το "φαρμακο".
Δεν εχω βαλει ποτε και δεν εχω χασει ποτε ψαρι στις διακοπες.
Σωστα στημενο (αξιοπιστος εξοπλισμος, σωστη ιχθυοφορτωση) και λειτουργικο ενυδρειο με συντηρηση και ελεγχο πριν την αναχωρηση ηθελε (εκτος απο αποφυγη της κακοτυχιας)
Η θερμοκρασια ειναι ενα θεμα για τις καλοκαιρινες διακοπες.
Χωρις ελεγκτη θερμοκρασιας και αυτοματη αναπληρωση (ή καποιος που να ελεγχει τη σταθμη νερου) δεν βαζεις ψυξη καθολου.
Για τον ελεγχο θερμοκρασιας δεν υπαρχει υποκαταστατο.
Για τη σταθμη τωρα η μονη λυση (εκτος αυτοματισμων) ειναι να μειωσουμε (σταδιακα) στο μισο το φωτισμο (οι λαμπες θερμαινουν πολυ το ενυδρειο), η αντλια του φιλτρου να μην ειναι ψηλα στο νερο (πχ εσωτερικο φιλτρο juwel) και μεινει εκτος νερου, να πειραματιστουμε μερικες μερες πριν την αναχωρηση μας και να υπολογισουμε την εξατμιση να ειναι σε λογικα πλαισια μεχρι να γυρισουμε.
Φυσικα ταισμα στο ελαχιστο ακομα και αν ειναι απο ταιστρα. Πρεπει να ειναι αξιοπιστη και δοκιμασμενη απο πριν, αν ειναι απο ανθρωπο μας, το ιδιο να ειναι δοκιμασμενος και αξιοπιστος.
Φίλε delta66 είμαι θύμα και εγώ όπως ο φίλος Kostis-Salonika,
όταν γύρισα από το τριήμερο τα ψάρια μου πέρναν ανάσες στην επιφάνεια του νερού η θερμοκρασία ήταν 29° το φίλτρο υπολειτουργούσε και η κυκλοφορία του νερού είχε πέσει αισθητά συν το ενυδρείο είχε πιάσει άλγη στα τζάμια σαν γλίτσα, το οξυγόνο στο ενυδρείο μου ήταν ελάχιστο έως μηδαμινό... όταν έβαλα την αεραντλία όλα τα ζωντανά συνήρθαν κατευθείαν.
Φέτος τον Ιούλιο έκανα δέκα μέρες διακοπές το σπίτι ήταν κλειδαμπαρωμένο και η θερμοκρασία στο χώρο του σπιτιού μου ανέβηκε αισθητά, φρόντισα να βάλω αεραντλία πριν φύγω και να δουλεύει στο φουλ και όταν γύρισα (πέρυσι τριήμερο) φέτος δέκα, τα βρήκα όλα καλά.
προτρέπω σε όσους πάνε διακοπές και έχουν μικρά ενυδρεία να κάνουν ανεπιφύλακτα χρήση αεραντλίας για παν ενδεχόμενο, με την χρήση της ότι πρόβλημα και να προκύψει θα έχετε κυκλοφορία νερού στο ενυδρείο σας.... εκτός αν πέσει το ρεύμα.
Βέβαια και η θερμοκρασία που αναφέρεις είναι ένας σημαντικός παράγοντας και πρέπει να φροντίσουμε να έχουμε και σύστημα ψύξης, προσέχοντας όπως λες και την εξάτμιση να μην έχουμε πολύ και υπάρξει πρόβλημα.
Ο φίλος μας Kostis-Salonika αν είχε αεραντλία, κατά 99% δεν θα το πάθαινε αυτό.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01972 seconds with 11 queries