Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 04-07-06, 18:12
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Exclamation Διακοπή ρεύματος

Μόλις διάβασα ανακοίνωση για προγραμματισμένη 6ωρη διακοπή, την Πέμπτη το πρωϊ (μεθαύριο). Εχω 10 ενυδρεία, μερικά 6λιτρα δοχεία με Μονομάχους και ρετάλια/κλαδέματα φυτών σε κάμποσα πλαστικά. Γενικά... χαμός!. UPS δεν υπάρχει, επίσης ούτε τρόμπα χειρός, αλλά ούτε και γεννήτρια.

Το πρόγραμμά μου (οργάνωση άμυνας!), λέει:

- Τελευταίο τάισμα σήμερα το βράδυ (Τρίτη). Δεν θα ξαναπέσει φαϊ σε ενυδρείο μέχρι την Παρασκευή το πρωϊ.
- Αλλαγή νερού σε όλα αύριο το βράδυ (παραμονή της διακοπής - προφανώς θα ξενυχτίσω με τους κουβάδες!).
- Τοποθέτηση των βιολογικών υλικών μέσα στα ενυδρεία χύμα (σε διχτάκια - ευτυχώς έχω) μόλις κοπεί το ρεύμα.
- Αφαίρεση από τις πρίζες όλα τα φις για αποφυγή καψίματος σε τυχόν λάθος επαναφορά του ρεύματος (?... αλήθεια, χρειάζεται?).
- Ξανα-πρίζωμα όλα, λίγο μετά που θάρθει.
- Μετρήσεις του σκοτωμού μόλις έρθει το ρεύμα... και τα TOXIVEC & NITRIVEC, έτοιμα για χρήση...
- Αλλαγή νερού, ανάλογα με τις μετρήσεις.

Ερώτηση:

Χρειάζεται ή μπορώ να κάνω κάτι άλλο, που δεν έχω σκεφτεί? (εκτός από... εfχέλαιο..!)

Υ.Σ.: Παντού έχω εσωτερικά φίλτρα. Ολα έχουν φυτά και υπάρχει αρκετό κερατόφυλλο καβάτζα... Παντού είναι νορμάλ οι ιχθυοφορτίσεις, αλλά υπάρχουν και πολλά μωρά!
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 04-07-06 στις 18:23
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02057 seconds with 11 queries