Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #49  
Παλιά 05-12-08, 19:36
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Μια και αναφέρουμε εμπειρίες σχετικές..

Δε θυμάμαι αν ήταν στις καλοκαιρινές μου διακοπές, ή μετά από 4ημεράκι, θυμάμαι όμως ότι γύρισα σπίτι, και βρήκα το φίλτρο να μή δουλεύει (πρέπει να είχα ανοίξει και κάποιο thread σχετικό).. Πρέπει να είχε γίνει διακοπή ρεύματος, και μετά, λόγω της μπίχλας, κόλλησε, δεν ξαναπήρε μπρος, και τελικά κάηκε.. Και μάλιστα πρέπει να ήταν πάνω από 1-2 μέρες κολλημένο, κρίνοντας από την αιωρούμενη "μηχανική" βρώμα, στην οποία θα πρέπει να προστεθεί και η νύχτα που το βρήκα, και η άλλη μέρα το πρωί, μέχρι να αγοράσω καινούριο κυκλοφορητή.. Το δε ενυδρείο αρκετά πυκνοφυτεμένο, γεμάτο με μωράκια ζωοτόκα (= πηγή αμμωνίας.. όπως λέει και ο Χαλβαδούκος, είναι και κατουρλίδικα τα άτιμα! )..

Πράγματι, η αμμωνία είχε ανέβει, σε μετρήσιμα, αλλά μή τοξικά επίπεδα.. Αν θυμάμαι καλά, κάπου μεταξύ 0.25 και 0.50 (και με pH λίγο παραπάνω από 7).. Άλλαξα κυκλοφορητή, έκανα και 2 αλλαγές νερού (με διαφορά λίγων ωρών), και συνέχισα τις επόμενες μέρες παρακολουθώντας την αμμωνία.. Η οποία ποτέ δεν ξανα-ανέβηκε..

Το ένα και βασικότερο συμπέρασμα είναι ότι η "βιολογία" του φίλτρου τελικά "επανήλθε", δύο πιθανές εξηγήσεις είναι αυτές που γράφω παραπάνω..

Και το δεύτερο συμπέρασμα, είναι ότι σε πυκνοφυτεμένο ενυδρείο, με αρκετά γρήγορης ανάπτυξης φυτά, είναι αρκετά δύσκολο να αυξηθεί σε επικίνδυνα επίπεδα η αμμωνία.. Εκείνη την περίοδο έριχνα στο ενυδρείο γύρω στα 20-25ppm ΝΟ3 την εβδομάδα, ως λίπασμα (με τη μορφή ΚΝΟ3).. Σε αυτά, προστίθενται και τα ΝΟ3 που προκύπτουν από την ιχθυοφόρτιση (τάισμα, περιττώματα ψαριών, κ.τ.λ.) Και στο τέλος της εβδομάδας, πριν την αλλαγή νερού, μέτραγα 10ppm! Που σημαίνει ότι η κατανάλωση από τα φυτά είναι πολύ μεγάλη..

Αν λοιπόν λάβουμε υπ'όψιν ότι τα φυτά προτιμούν την αμμωνία από τα νιτρικά (καθώς απαιτείται περισσότερη ενέργεια από τα φυτά για τη διάσπαση των ΝΟ3 σε μορφές που να μπορούν να χρησιμοποιήσουν), τότε σε ένα πυκνοφυτεμένο ενυδρείο (ή, αντίστοιχα, σε ένα ενυδρείο με μπόλικο κερατόφυλλο), το φίλτρο μάλλον λειτουργεί επικουρικά, ενώ την κύρια δράση την αναλαμβάνουν τα φυτά.. Και την αμμωνία που μέτρησα στο παράδειγμά μου, μάλλον θα την απέδιδα στην έλλειψη κυκλοφορίας, παρά στη μη λειτουργία του φίλτρου..

Τέλος, να προσθέσω στην παρατήρηση του alati, ότι πράγματι, στο ενυδρείο πραγματοποιούνται πολλοί κύκλοι, δευτερεύοντες ίσως, αλλά εξίσου σημαντικοί, πέραν του κύκλου του αζώτου (ο οποίος μας απασχολεί περισσότερο, λόγω της εντονότερης τοξικότητας της αμμωνίας και των νιτρωδών).. Νομίζω γράφει πολλά σχετικά πράγματα η Diana Walstad, στο Ecology of a Planted Aquarium, αλλά δεν έχω καταφέρει ακόμα να βρω χρόνο να το διαβάσω..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,21766 seconds with 11 queries