Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 29-08-10, 15:46
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Οι θερμοστάτες που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι (λόγω αξιοπιστίας) είναι οι EHEIM-Jager. Στο πολύ περίπου όσα είναι τα λίτρα σου τόσα Watt θερμοστάτη χρειάζεσαι, αλλά αν η διαφορά θερμοκρασίας είναι μεγάλη θες περισσότερα. Εγώ ας πούμε χρειάστηκα τα διπλάσια για να μην έχω προβλήματα.

Για αρχή μην τα τρομάζεις και αν μπορείς να περνάς χρόνο κοντά τους χωρίς να τα ενοχλείς είναι καλά. Μην ανησυχείς, σύντομα θα τρώνε από το χέρι σου! Απλά να ξέρεις ότι ακόμα και όταν σε συνηθίσουν μπορεί αν περάσεις γρήγορα μπροστά τους να πηδήξουν από ένστικτο στο νερό, αλλά εξαρτάται και από τον χαρακτήρα του κάθε ενός.

Για αρχή πρόσεχε να μην ταΐζεις υπερβολικά. Ένας γενικός κανόνας είναι τροφή όσο είναι το κεφαλάκι τους (χωρίς το λαιμό). Και σιγά σιγά να ξεφύγεις από τις όχι και τόσο καλές για μόνιμη τροφή γαρίδες, που είμαι 99% σίγουρος ότι αυτές σου έδωσαν μόνο, και να αρχίσεις να τους δίνεις και λαχανικά!

Κοίτα το θέμα της λάμπας και της θερμοκρασίας πάνω στην πέτρα γιατί είναι πολύ σημαντικά για την υγεία τους.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01393 seconds with 11 queries