Θέμα: Η λίμνη titi
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #40  
Παλιά 11-05-12, 20:40
Το avatar του χρήστη spinspan
spinspan Ο χρήστης spinspan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2012
Περιοχή: Νέα Μάκρη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητε μου φιλε πρωτη φορα ακουω PH 10 σε λιμνη γι'αυτο θελω να σε ρωτησω τα εξης...

1ον: Τι νερο χρησιμοποιεις στη λιμνη? Δικτυου η γεωτρησης?

2ον: Στην λιμνη εχεις φυτα ετσι? Αλγη???

3ον: Τι ωρα εκανες μετρησεις? φανταζομαι απογευμα ετσι??

4ον: Θα πρεπει να κανεις και τεστ KH Αλλες μετρησεις εχεις κανει??

Υπαρχει λογος που σε ρωταω τα πιο πανω...

Τα λεμε.....
Καλησπέρα.
1. Το νερό στη λίμνη μας σήμερα αποτελεί μείγμα από το δίκτυο ύδρευσης και της γεώτρησης.
2. Είναι πολύ λίγος ο καιρός που έχω βάλει μερικά φυτά μέσα στο νερό, αλλά δεν έχουν αναπτυχθεί ακόμη. Έχω δύο hardy νούφαρα σε στάδιο που το πρώτο ακόμα αναπτύσσει τα φύλλα του, ενώ το δεύτερο έχει ξεπροβάλλει στην επιφάνεια με τρία φύλλα. Έχω πέντε γλάστρες με λωτούς που ακόμα διατηρούν τα "βρεφικά" τους φύλλα από τότε που φύτρωσαν οι σπόροι. Έχω δύο γλάστρες με Pontederia Cordata με δύο ή τρία μικρά φύλλα πάνω από την επιφάνεια καθώς και τρεις γλάστρες με Typha Latifolia, αλλά ακόμα δεν έχω δει κανένα βλαστάρι πάνω από τους βολβούς. Επίσης πρόσφατα έριξα και δύο χούφτες Salvinia natans.
Η άλγη έχει καλύψει τις περισσότερες επιφάνειες του εσωτερικού της λίμνης, αλλά όχι όσο περίμενα και ήθελα. Όταν έχει εξάρσεις η τριχοειδής άλγη θέτω σε λειτουργία το I-tronic και την επόμενη μέρα το νερό είναι κρυστάλλινο πάλι.
3. Την ώρα που έκανα μετρήσεις ο ήλιος είχε δύσει τουλάχιστον μία ώρα πριν.
4.
GH 20
KH 11
PH 10
PO4 0,1
Fe 0
NH3/4 0,1
N02 0,2
NO3 5
Cu 0

Σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Στο ενδιάμεσο και μέχρι να προσθέσεις κάτι θα διαβάσω κι εγώ ότι πηγές βρω...
__________________
«Όταν το μυαλό είναι ακμαίο, ασχολείται με την επιστήμη. Όταν αρχίσει να κάμπτεται, στρέφεται προς τη φιλοσοφία. Στη δύση του, τέλος, καταφεύγει στην πολιτική.»
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01632 seconds with 11 queries