Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 17-09-13, 18:08
BabylonX Ο χρήστης BabylonX δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2004
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Ξέχασα να σας πω κατ αρχάς ότι από 5 έχουν μείνει 3. Το ένα το είχαν απομονώσει από τον πρώτο μήνα και τον κυνηγούσαν οι άλλοι 4. Πάνω που είχα πάρει την απόφαση να τον πάω πίσω μπας και σωθεί την άλλη μέρα είχε εξαφανιστεί. Το 2ο το έχασα το καλοκαίρι που έλειπα 10 μέρες διακοπές και τα τάιζε η μητέρα μου. Δε μπορούσα να κάνω και πολλά εκεί που ήμουν. Κρίμα γιατί αυτός είχε μεγαλώσει αρκετά. Βρήκα το σκελετό του μέσα στη σπηλιά που τους έχω φτιάξει.

Έχω γύρω στα 10-15 νιτρικά στο νερό της βρύσης. Όμως δε θέλω να μπω σε διαδικασία με όσμωση για τόσα λίγα νιτρικά. Είχα δοκιμάσει να κάνω αλλαγές μόνο με όσμωση και έστηνα το νερό με cichlid lake salt και σόδα στις αρχές αλλά δεν άξιζε τον κόπο. Στο κάτω κάτω έχω και φυτά και δε νομίζω τόσα λίγα να πειράζει.

Νομίζω ότι είναι κάπως υψηλά τα νιτρικά μου γιατί ακόμη ταΐζω θρυμματισμένη τροφή. Δεν έχουν μεγαλώσει όλα ώστε να τρώνε τα μεγάλα τα μπιλάκια. Ειδικά ο πιο μικρός το παλεύει αλλά συνεχώς τα φτύνει και ξαναπροσπαθεί. Έτσι αναγκαστικά δε καταναλώνεται όλη η τροφή. Βέβαια ταΐζω πλέον μιά φορά τη μέρα, το πολύ δύο άμα θυμηθώ. Όχι όπως παλιότερα που ήταν μικρά και τάιζα 3-4 φορές. Βέβαια τότε έκανα αλλαγή νερού κάθε τριήμερο.

Σήμερα του έκανα γενική, καθάρισα μηχανικά τις περισσότερες άλγες που είχαν απομείνει. Οι περισσότερες είχαν υποχωρήσει λόγω του 3ήμερου blackout. Σιφωνάρισα και όλες τις ακαθαρσίες από κάτω και γενικά σήκωσα ξύλα, πέτρες, και ότι άλλο μπορούσα και καθάρισα κι από κάτω. Άλλαξα και γύρω στο 60% το νερό.

Ορίστε και οι φωτογραφίες. Πανέμορφο για την ώρα αλλά σε 10 μέρες θα έχει γίνει πάλι άνω κάτω από τις άλγες... Ίσως ανεβάσω κι άλλες φωτογραφίες τότε.

Στην 5η φωτογραφία φαίνεται και ο ελάχιστος εχινόδορος που έχει μείνει...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01931 seconds with 11 queries