Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 17-09-13, 05:50
BabylonX Ο χρήστης BabylonX δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2004
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Έχω αρκετό καιρό να ενημερώσω και ζητώ συγνώμη.

Το ενυδρείο έχει εξελιχθεί αρκετά όμορφα γενικά αλλά έχω πρόβλημα με άλγες.

Οι άλγες καλύπτουν τα πάντα σχεδόν, ασβεστολιθικά, το ξύλο, τα φυτά από τις 2 ανούμπιες. Έχω σίγουρα κάποια ελάχιστη καφέ, και κάποια σκούρα πράσινη που πιάνει και στα τζάμια.

Μάλιστα υποφέρω και από πρασινομπλέ άλγη, το λεγόμενο κυανοβακτήριο. Την καταπολεμάω τοπικά συνήθως με οξυζενέ αλλά κάθε λίγες μέρες ξαναπιάνει και πάλι από την αρχή. Μόλις έκανα 3 μέρες blackout. Φαίνεται να καθάρισε αλλά σίγουρα θα ξαναπιάσει. Ο φαρμακοποιός μου μου έδωσε και 2,5g ερυθρομυκίνη σε σκόνη (5 δόσεις των 500mg) και θα είναι η τελευταία μου λύση. Μάλιστα μόλις έβαλα και μια αντλία 750λ/ώρα γιατί έχω την αίσθηση ότι ειδικά για το κυανοβακτήριο φταίει η σχεδόν μηδενική κίνηση του νερού στο ενυδρείο.

Ο φωτισμός μου είναι 2x24watt, ή μία phytolux 12000k και η δεύτερη μια philips 4000k.

Έως τώρα είχα φωτισμό συνεχή 8,5 ώρες τη μέρα. Τώρα το μείωσα σε 7,5. Δε ξέρω τι άλλο να κάνω για να ελέγξω λίγο τις άλγες.

Τα ΝΟ3 μου κυμαίνονται μεταξύ 25 και 50 ppm (δε καταλαβαίνω ακριβώς με το test της tetra) και έχω καταλήξει να κάνω 2 αλλαγές 25% κάθε βδομάδα με νερό βρύσης στο οποίο προσθέτω και λίγο cichlid lake salt και λίγη σόδα μαγειρική για να ανεβάσω GH, PH, KH. Και τα ελέγχω και πότε πότε μέσα στο ενυδρείο αλλά γενικά κοιτάζω να κρατάω σκληρότητες πάνω από 10 και ph πάνω από 8.

Φυσικά σε τέτοιο ενυδρείο δε μπαίνει και co2 λόγω υψηλού ph. Και από νιτρικά νομίζω ότι είμαι καλά και δε πάσχω από έλλειψη θρεπτικών αν και δεν τις έχω μετρήσει αναλυτικά. Πάντως η μία η ανούμπια πάει πολύ καλά και έχει γεμίσει φύλλα παρά το ότι προσβάλλεται από άλγες ενώ η άλλη δε προλαβαίνει να βγάλει νέα φύλλα και τα παλιά έχουν καταστραφεί συνήθως. Δε τη βλέπω να αντέχει πολύ αν δε τη βοηθήσω. Έχει μείνει με 3 μικρά φύλλα πλέον, το ένα είδη μισοσακατεμένο. Είναι διαφορετικά είδη. Θα βγάλω και φωτογραφίες. Μαζί με αυτά είχα βάλει και εχινόδορο και λίγο moss αλλά δεν επέζησαν...

Γενικά η προσπάθεια ελαφράς φύτευσης δεν στέφθηκε με μεγάλη επιτυχία λόγω άλγεων. Οπότε αν έχετε προτάσεις βοηθήστε. Θα ακολουθήσουν και φωτογραφίες τις επόμενες ώρες.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02096 seconds with 11 queries