Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 02-04-17, 14:35
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Yo13, δεν είναι μόνο ότι ο νόμος μας επιβάλει να βγάζουμε τα σκυλιά με λουρί και φίμωτρο,
αλλά είναι και η λογική πως όταν έχουμε ένα ζώο που έστω και μία στο εκατομμύριο μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα μας αναγκάζει να κάνουμε κάτι παραπάνω.
Γιατί με τη λογική που είπες πως φταίει και ο γονιός που ξέφυγε το πιτσιρίκι για λίγα δευτερόλεπτα και πήγε να χαϊδέψει το σκύλο και τον δάγκωσε, εσένα πως ξέφυγε από τη προσοχή σου το σκυλί και το έκανε αυτό ;
Και τελικά το δικό σου το ζωντανό δεν είναι κοινωνικό, όχι τα πιτσιρίκια ή κάποια άλλα πραγματικά κοινωνικά σκυλιά.
Γιατί έτσι στο τέλος θα πρέπει να βάζουμε και στα πιτσιρίκια λουριά όταν τα βγάζουμε έξω.
Επίσης με το σκεπτικό αυτό θα βγάζαμε βόλτες αρκούδες , λιοντάρια και τίγρης.
Δεν είναι έτσι όμως.
Χωρίς να βάζω νόμους κλπ, με την απλή λογική θα πρέπει και εμείς να προστατεύουμε τους γύρω μας από κάποιον κίνδυνο που μπορεί να προκαλέσει το δικό μας ζωντανό ή δικές μας ενέργειες,
και όχι μόνο να αυτοπροστατεύονται οι γύρω μας.
Είναι σαν μου λες πως οδηγάς στο δρόμο και σου πετάχτηκε ένα πιτσιρίκι και εσύ δεν πάτησες φρένο, αλλά πέρασες από πάνω του γιατί φταίει ο γονιός που ξέφυγε της προσοχής του αλλά και δεν ήταν και σε διάβαση πεζών.
Σκέψου το λίγο.
Μη θεωρήσεις πως είμαι από αυτούς που δεν αγαπούν τα σκυλιά ή γενικά τα ζώα,
το αντίθετο θα έλεγα.
Όσο με θυμάμαι είχα σκύλο στο σπίτι, αλλά πάντα ανάλογα με τις δυνατότητες μου και ειδικά στο να έχει ο σκύλος μου τον κατάλληλο χώρο και εγώ τον χρόνο να ασχοληθώ μαζί του.
Δεν το καταλαβα το ξεσπασμα σου και τι σε πειραξε ακριβως...Απο ολα αυτα που εχω πει που ακριβως καταλαβες οτι δεν προσπαθω να προστατεψω τους γυρω μου και οτι δεν προσεχω τις ενεργειες του σκυλου μου...ξοδευω χρηματα και χρονο κατα κυριο λογο για την προστασια των αλλων κανοντας εκπαιδευση τον σκυλο μου και μετα για εμενα και το πως θα μου ειναι πιο ευκολο να την βγαζω μια ηρεμη βολτα...και τα πραγματικα κοινωνικα σκυλια οπως λες παλι δεν πρεπει να κυκλοφορουν χωρις λουρι, πως να το κανουμε ρε αδερφε ετσι ειναι, τι να κανω να το σκοτωσω το δικο μου επειδη δεν ειναι κοινωνικο και ειναι πιο κυριαρχικο σε αλλα θηλυκα...βαλε σε μια σειρα αυτα που μου λες και μιλα πιο ομορφα...μην μου βαζεις παραδειγματα που δεν εχουν καμια επαφη το ενα με το αλλο.
-------------------------
ΕΠΙΣΗΣ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΛΙΓΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ...ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΤΗΝ ΒΓΑΛΩ ΒΟΛΤΑ.

Υ.Γ. Τα γραφω με κεφαλαια μπας και αξιωθει καποιος να διαβασει τι ακριβως εχω γραψει απο την μερα που ανεβασα το συγκεκριμενο θεμα μεχρι σημερα...και να μν γραφουν μερικοι αερολογιες οι οποιες ειναι και προσβλητικες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Yo13 : 02-04-17 στις 14:35 Αιτία: Automerged Doublepost
 
Page generated in 0,01685 seconds with 11 queries