Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 12-03-15, 17:04
vasilismf Ο χρήστης vasilismf δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-03-2015
Περιοχή: Κηφισιά
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού είναι σε ισόγειο , αυτό είναι καλό.
Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλές επιλογές.
Πολύ λογικό αυτό που λες πως δεν θες να τρυπήσεις ή να καταστρέψεις τα πλακάκια, ακόμα και δικό σου να ήταν το σπίτι δεν θα στο πρότεινα, αύριο μπορεί να το μετάνιωνες και θα ήθελες να επανέλθει στη παλιά του κατάσταση.
Για αυτό λοιπόν πρέπει να βρεθεί μία λύση που να μη καταστρέψει τα πλακάκια, να αντέχει και να είναι και οικονομική.
Χωρίς να είναι πολιτικός μηχανικός , έχω την άποψη πως το άλφα μπλοκ , τούβλα , τσιμεντόλιθοι κλπ χωρίς οπλισμό, δέσιμο με σίδερα δηλαδή , δεν θα αντέξει. Για αυτό ότι κάνεις , θα πρέπει με κάποιο τρόπο να είναι δεμένο. Αν η κατασκευή είναι στρογγυλή, τότε τα υλικά δεν είναι απαραίτητο να είναι άκαμπτα αλλά να αντέχουν σε έλξη, ακόμα δηλαδή ο συνδυασμός ύφασμα ή νάιλον με συρματόσχοινα ή σχοινιά μπορούν να λειτουργήσουν σαν οπλισμός, αντίθετα όμως , σε κατασκευές με ευθείες , τετράγωνα , παραλληλόγραμμα κλπ, θα πρέπει τα υλικά στήριξης και η κατασκευή να είναι άκαμπτα.
Σαν πρώτη λύση, ίσως και η πιο γρήγορη και οικονομική , είναι να βρεις μία έτοιμη πλαστική δεξαμενή στις διαστάσεις που θες.
Αν νομίζεις πως δεν είναι και τόσο οικονομική ή καλή λύση και θες να φτιάξεις κάτι μόνος σου πας σε DIY κατασκευή, να ξέρεις πως σε αυτές τις κατασκευές θα πρέπει να υπολογίσεις πως θα χρειαστείς και υγρομόνωση που θα γίνει με μονωτικά υλικά μη τοξικά ή με λίνερ.
Για να προστατέψεις τα πλακάκια μπορείς να στρώσεις το σημείο εκείνο με DOW και επάνω σε αυτό να φτιάξεις αυτό που θες.
Μπορείς να καλουπώσεις και να σιδερώσεις , και να φτιάξεις μια τσιμεντένια κατασκευή, αλλά μετ θα θες κομπρεσέρ για να το διαλύσεις, και δεν νομίζω πως θα είναι και τόσο οικονομικό.
Μπορείς να φτιάξεις ένα τελάρο , σενάζι , πολύ καλά ενισχυμένο και δεμένο , και πάνω σε αυτό με τσιμεντόλιθους και με σίδερα να φτιάξεις τη δεξαμενή, επειδή ο πάτος θα είναι το μπαλκόνι θα πρέπει αυτό να αντέξει όλη τη πίεση.
Κάτι σαν και αυτό που έχει φτιάξει ο Θανάσης δηλαδή, αλλά θα πρότεινα να μπουν σίδερα και οριζόντια



Και με τους 2 παραπάνω τρόπους , μπορείς να κάνεις υγρομόνωση με λινερ.
Μετά πας σε ξύλινη κατασκευή, αυτή νομίζω πως θα είναι η πιο εύκολη , ίσως από τις πιο οικονομικές, και εύκολα θα μπορεί να διαλυθεί, και σε αυτή βάζεις λίνερ και ησυχάζεις.
Χτίσιμο όμως χωρίς οπλισμό δεν θα το συνιστούσα, πολύ εύκολα μπορεί να ανοίξει
ευχαριστώ πολύ, και γω μετά απο ψάξιμο νομιζω έχω καταλήξει στο ξύλο διότι θα έχει αντοχή αφού ολο θα είναι βιδωτό με κάθετα και διαγώνια ξύλα όποτε θα είναι δύσκολο να διαλύσει, ριχνεις μεσα και ενα Liner και είσαι άρχοντας, ξεμπερδεύεις με τσιμέντα και τα λοιπά και μπορείς να το διαλύσεις μπαμ μπαμ! το dow φίλε μου είναι κάτι σαν αφρολέξ?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01828 seconds with 11 queries