Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 09-03-15, 02:28
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilismf Εμφάνιση μηνυμάτων
Έφτιαξα νέα ανεξάρτητη δημοσίευση μιας που είχα το παρακάτω μήνυμα σε άλλου την δημοσίευση και δεν το είδαν πολλοί!

Γεια σας παιδιά,

πρώτο μου σχόλιο σε αυτό το site και επειδη είμαι καινούριος στο χόμπι και θέλω να κάνω μια γενική αναδιοργάνωση του κήπου με προσθήκη λίμνης με κοι θέλω να σας ρωτήσω κάποια πράγματα τα οποία δεν εντόπισα σε κάποιο θέμα να αναλύονται!

Αρχικά ήθελα να ρωτήσω, βλέπω ότι όταν πέφτει η στάθμη του νερού από τις φωτο που βάζετε, προσθέτετε κατευθείαν νερό από το λάστιχο. Το νερό αυτό στις λίμνες δεν χρειάζεται αποχλωριοποίηση και απομάκρυνση βαρέων μετάλλων? Χριαζεται ακριβως οπως στα ενυδρεια.Εκτος αν δεν εχει χλωριο το νερο της περιοχης.

Αν ναι, ρίχνουμε το νερό στην λίμνη και μετά ρίχνουμε μέσα και το αποχλωριαντικο, η κάνουμε πχ σε ένα βαρέλι την μίξη και μετά το ρίχνουμε στην λίμνη; οπως θες, εγω στη δικια μ λογω μεγεθους(15000 λιτρα) ποτε εδω και 6 χρονια δεν εβαλα αντιχλωριο βεβαια ειναι σε χωριο μ πολυ λιγο χλωριο στο νερο ΟΤΑΝ βαζουν και δεν επιρεαζει.

Κάτι άλλο, προσπαθώ να υπολογίσω το μηνιαίο κόστος αλλά δεν βρίσκω πουθενά πόση τροφή καταναλώνει ένα κοι πχ 30cm την ήμερα, ξέρω από τις σπουδές μου ότι ένα ψάρι δεν τρώει συνέχεια ίδια ποσότητα αφού έχει μεταβολισμό που αλλάζει, αλλά πχ ανά εποχή κάποιος μέσος όρος θα υπάρχει! Εχω μεσα στη δικια μ καμια 100 ψαρια κοι και χρυσοψαρα ξεκινησα με 25 και γενισαν πολλες φορες.Τροφη παιρνω ενα τσουβαλι 40λιτρα jbl sticks και ενα κουβα 5lt flakes κοστος 40-0 ευρω και μ παει κανα χρονο + βεβαια ταιζω σπανια ανα 5-10 μερες

Αν μπει αυτόματη ταΐστρα για να μην μένει και έξτρα τροφή μέσα στην λίμνη, τι ποσότητα την βάζετε να ρίχνει για τα κοι σας (ανάλογα μεγέθους κοι και εποχή)? Ριχνω 4-5 χουφτες τροφη αναμικτη οταν ταιζω και καμια φορα μενει λιγη

Με τις γατούλες τι κάνουμε, θα επιτεθεί σε μικρο κοι; ,σε ένα μεγάλο κοι <30cm θα του επιτεθεί; Δεν εχω λιμνη με οχθη ειναι με τοιχακι και ποτε δεν ειχα προβλημα με γατες

Τέλος έχει κάποιος να προτείνει ένα αξιόπιστο μαγαζί (καλές τιμές, υγιή ψάρια) για αγορά κοι? Κοι απλα εχουν ολοι σχεδον,ρατσες καλες σχεδον κανεις στην Ελλαδα.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων παιδιά!!
Οτι αλλο χριαστεις ειμαστε εδω να βοηθεισουμε
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01729 seconds with 11 queries