Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #152  
Παλιά 04-02-13, 15:31
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Λοιπον ακουστε λιγο πως λεω να γινει το φυτεμενο. Γνωμες θελω και εγω δεν ειμαι κανας ειδημονας.

Λοιπον εχουμε βυθο 100x30.
Εχω 5 ριζες. Αυτες ειναι οι 3 παλιες. Στη 2η οι 2 ειναι ενωμενες σαν μια, πιστευω ειναι πιο ωραια ετσι για το φυτεμενο. Η μοπανι μονη της.





Οι αλλες 2 ειναι new entry, μια μικρη και μια ΠΟΛΥ μεγαλη που ειμαι 40-60 η οτι θα ειναι too much η οτι απο μονη της θα φτασει και θα γεμισει ΤΕΛΕΙΑ. Ορθια δεν μπαινει οπως στην φωτο, ειναι 60cm μηκος. Εγω παροτι χωραει ορθια για την ωρα λογω ζουγκλας, την εχω ξαπλωτη, ετσι. Η μικρη ειναι διπλα της δεν φαινεται, αν επιλεχτει αυτη δενουν ωραια οι δυο τους.


Θα εχουμε κιαλλες ριζες απο Kotsos και μπλοσκας (νομιζω ε) αλλα αν δεν τις δω δεν ξερω πως θα ταιριαξουν. Το σιγουρο ειναι οτι αν ειναι να χρησιμοποιηθει καποια, σημερα πρεπει ναχει μπει σε νερο, αλλιως δεν καθεται. Αν απο αυτες που εχετε καποιες αξιζουν, ριχτε τις και βλεπουμε.
Δυο λυσεις βλεπω μαυτες που εχω εγω, η θα μπουν οι πρωτες 2 που τις εχω ενωμενες στην 2η φωτο, η η τελευταια με την μικρη παλι ενωμενες. Να μπει η ριζα αριστερα, βυθος μαυρος σε κλιση προς τα πισω, τα marsilea που φαινονται στην τελευταια φωτο, μπροστα και φυτεμενα ΑΝ τα καταφερω, βγαινουν ευκολα. Πισω πλατη βαλισνεριες, επιφανεια πιστια, μεσαια και στις ακρες σεσιφλορα και καμπομπα, και πανω οι ριζες ανουμπιες και java fern. Εχω καποιες πετρες λαβας, αλλα ειναι μεγαλες ισως τις σπασουμε σε μικροτερα κομματια και περικυκλωσουν καποια ριζα. Πως το βλεπετε? Θα ηθελα και καποιο κοκκινο φυτο να κανει αντιθεση αλλα δεν δυστηχως.

....ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!.....

Ωραια....την ωρα που εγραφα το απο πανω ποστ...γυρναω πισω να δω το ενυδρειο και να εμπνευστω και βλεπω το εξης να γινεται στην μια ριζα...
BORKED
ΘΑ ΓΙΝΩ ΜΠΑΜΠΑΣ ΛΕΤΕ?!?!?!

Στο θεμα μας, απο εμενα αρα μενει η πολυ μεγαλη ριζα, η μοπανι, και το ενα ζευγαρι αυτηνης που μολις κατεληφθη.

Οποτε αυτη η ριζα δεν το κουναει απτο ενυδρειο. Γαμωτο.

Να μπει αμμος, ριζες κλπ, μια ωρα, τις ριζες θα τις φερω σε νερο, μην εχουμε κανα περιεργο και δεν καθονται, δεν μας περνει. Να γεμισει, να ζεσταθει να μπει το φιλτρο σε λειτουργια βια βια 2ωρο για να μην εχουμε και προβλημα με το μπολι. Το εσωτερικο δεν μας κοβω να το χρησιμοποιουμε και δεν χρειαζεται κιολας.
Μοss και γρασιδι που λεγαμε, ΛΕΩ αφου του μπλοσκα η ριζα εχει ενα κιλο moss πανω, να παρω πλαστικη σιτα, να την κοψω οσο ειναι ο βυθος μπροστα, 100cm και πλατος διαφορο να περικυκλωνει την ριζα. Κανα 2-3ωρο θα μου παρει αυτο σιγουρα. Με τα τσιπουρα 3ωρο+.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01987 seconds with 11 queries