Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #54  
Παλιά 06-04-14, 00:28
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
...αχ! ...πάντα τα νεοσύστατα ενυδρεία πιανουνε άλγη.. η άλγη μπορει να εμφανιστεί απο οποιαδήποτε αιτία, ακόμη και στον έμπειρο και ψαγμένο χομπίστα.. τωρα τι να σου πω , πέρα απο τα φωσφορικά τα νιτρώδη και την αμμωνία που είναι τα πιο πιθανά αίτια μια άλγη μπορει να βρεί ένα μίκρο στοιχείο που δεν φάγανε τα φυτά και απο αυτο να ανακάμψη...
-------------------------
α... και ο υπερβολικός σίδηρος και το πλεονάζων co2 μπορουν να ευννοείσουν την άλγη.. επιδή ο φίλος 'εχει μόνο 2 λάμπες και μπορεί να επιλέξει της grolux εγω αυτές του πρότηνο για τους λόγους που προανέφερα. όπως επίσεις έγραψα οτι και με απλες λάμπες 840 , 865 η αυτές που βγάζει η juwel αναπτύσονται τα φυτά.. εγώ αυτην την στιγμή στο φυτεμένο μου έχω phillips πλήρους φάσματος την 940.. αυτο δεν σημένει όμως οτι στην περίπτωση του φιλου και της επιλογες που έχει να μην του προτείνο την καλύτερη...
Αναφέρομαι σε πολύ συγκεκριμένο πράγμα: αφού όπως υποστηρίζεις ότι η Sylvania Grolux είναι η καλύτερη για φυτεμένο (και όντως είναι η καλύτερη επιλογή σε αναλογία απόδοσης-τιμής δεν διαφωνώ, κι εγώ αυτές χρησιμοποιώ) τότε για πιο λόγο κανείς δεν προτείνει να μπαίνει μόνη τις αλλά πάντα σε συνδυασμό με μια άλλη λευκή?

Το θέμα των άλγεων είναι πολυσύνθετο αλλά όταν ο φωτισμός προέρχεται αποκλειστικά και μόνο από Grolux (σε ενυδρεία που παίρνουν από 2 και πάνω λάμπες αναφέρομαι) ευνοούνται οι άλγες πολύ περισσότερο από τα φυτά.
Για να νικηθούν οι άλγες χρειάζεται πρόγραμμα λίπανσης και σύστημα διοξειδίου, ρυθμισμένα όμως όλα με μαθηματική ακρίβεια (ακριβά μανόμετρα για να μην υπάρξουν αυξομειώσεις στην παροχή αερίου διοξειδίου, ακριβείς ποσότητες λιπασμάτων, υπολογισμοί με ηλεκτρονικά τεστ, κλπ), πράγμα που δεν μπορεί να κατανοήσει ακόμα, πόσο μάλλον να πετύχει ένας αρχάριος...

Να σου ξαναυπενθυμίσω ότι μόνον ο Raven είχε διατηρήσει με απόλυτη επιτυχία ενυδρείο αποκλειστικά με φωτισμό Grolux σε αναλογία μεγαλύτερη του 0,3W/L (τουλάχιστον δεν έχω βρει εγώ άλλον σε ελληνικά φόρουμ), αλλά το είχε πετύχει με DIY λίπανση και ποιος ξέρει επιπλέον με τι άλλα "μυστικά" καθώς ο Αλέξανδρος είναι αποδεδειγμένα από τους πιο ψαγμένους και καταξιωμένους Έλληνες μποστανάδες!

Δεν λέω ότι δε μπορεί να τρέξει φυτεμένο ενυδρείο αποκλειστικά με λάμπες Grolux, λέω ότι είναι περίπλοκο και "ριψοκίνδυνο" και αποτελεί μεγάλο ρίσκο για έναν αρχάριο.

Το αν εσύ τα καταφέρνεις να το πετύχεις δε σημαίνει ότι θα μπορεί να το κατανοήσει και κάποιος άλλος που διαβάζει τη συμβουλή αυτή σε μια δημόσια συζήτηση...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01772 seconds with 11 queries