Θέμα: First time!
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #96  
Παλιά 08-10-06, 13:49
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CHRISTOS222
Αγόρασα ένα καινούργιο ενυδρείο (30 λίτρα, Φώτο 1)
Καλορίζικο!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CHRISTOS222
Το μαύρο σφουγγάρι τι είναι?
Άνθρακας

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CHRISTOS222
Το μπλε σφουγγάρι είναι πολύ αφρώδες, μήπως είναι μόνο για μηχανικό φιλτράρισμα??
Αφρώδες ή πορώδες εννοείς?
Αν είναι αφρώδες, πολύ μαλακό δηλαδή όπως εγώ το αντιλαμβάνομαι, καλό θα ήταν να βάλεις ένα πιο σκληρό.
Συνήθως στα σφουγγάρια, αυτό με τις μεγαλύτερες τρύπες είναι για βιολογικό, ενώ αυτό με τις μικρότερες τρύπες είναι για μηχανικό φιλτράρισμα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CHRISTOS222
Το μαύρο το σφουγγάρι το έβγαλα και έβαλα μπίλιες jbl
Και πολύ καλά έκανες! Τον άνθρακα τον χρησιμοποιούμε μετά το πέρας κάποιας θεραπείας για να απορροφήσει τα κατάλοιπα των δραστικών ουσιών των φαρμάκων ή ακόμα και όταν θέλουμε να αποχρωματίσουμε το νερό του ενυδρείου μετά την προσθήκη μιας ρίζας μοπάνι - για παράδειγμα - η οποία καφετίζει το νερό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CHRISTOS222
Έστυψα το σφουγγάρι από το 100αρι στο φίλτρο και το έβαλα να δουλεύει μέσα στο 100 (Φώτο 5).
Αν εννοείς ότι έστυψες το σφουγγάρι από το στρωμμένο ενυδρείο στο καινούργιο, τότε έπραξες και πάλι σωστά. Για να διατηρηθούν όμως τα βακτηρίδια στο καινούργιο ενυδρείο, χρειάζονται τροφή (αμμωνία)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CHRISTOS222
Το φίλτρο όμως δεν ξέρω αν είναι πλήρως βυθιζόμενο η όχι! Στο ταμπελάκι έχει ένα τόξο και λεει 1m (Φώτο 2) τώρα το έβαλα με την μισή ετικέτα έξω από το νερό (Φώτο 6)
Όπως βλέπω το φιλτράκι σου μου φαίνεται για πλήρως βυθιζόμενο. Πρόσεχε όμως κατά τη λειτουργία του, η φτερωτή (impeller) δεν πρέπει να δουλεύει εκτός νερού.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CHRISTOS222
Επίσης το ενυδρείο δεν έχει φωτισμό, μπορώ να κάνω κάτι? Να βάλω ας πούμε ledακια κάτω από το καπάκι???
Στο εμπόριο κυκλοφορούν έτοιμα σετ αποτελούμενα από μπάλαστ, στεγανά ακροφύσια, διακόπτη και φυσικά παροχή ρεύματος. Για ρίξε μια ματιά, νομίζω ότι είναι η καλύτερη λύση. Εκτός και αν μπορείς να φτιάξεις μόνος σου κάτι τέτοιο, οπότε θα σου στοιχίσει πολύ λιγότερο.
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03014 seconds with 11 queries