Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #283  
Παλιά 12-08-16, 21:26
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Έγραψες και εσύ μπόλικα

1) Αν τα 11w UV τα προτείνουν οι κατασκευαστές με τον ίδιο τρόπο που προτείνουν και το μηχανικό φίλτρο που πήρες.... καταλαβαίνεις.... κλάφ'τα Χαράλαμπε Από την άλλη θα πάω λίγο πάσο.. γιατί είχε αναφερθεί η Αρτεμισία σε UV steriliser - UV clarifier. Η μια για να κάνει δουλεία θέλει πολλά Watt και η άλλη λίγα. Εξαρτάτε και η ροή... Απλώς για μένα αποφάσισα όταν αγοράσω θα πάρω αυτή με τα πολλά watt. Δεν έχω τις σημειώσεις μου να πω και άλλα και να προτείνω ποια θα σε βόλευε εσένα για την άλγη και να θυμηθώ τις διαφορές που είχα βρει. Τα είχε αναλύσει πολύ ωραία η Αρτεμισία.

2)Έχεις αντλία 3000λτ/ώρα σε λίμνη 3 -3.5 κυβικά και λες ότι είναι άσκοπο να κυκλοφορούμε πολλές φορές τα λίτρα μας...... ενώ θα έπρεπε να λες ακριβώς το αντίθετο....

3)Όσο είναι μικρά τα ΚΟΙ μπορεί να μην έχουν τόσες μεγάλες απαιτήσεις ακόμα για οξυγόνο. Το σίγουρο είναι ότι θα βοηθήσουν στην βελτίωση των φίλτρων σου και την καταπολέμηση της άλγης.

4) Δίκαιο έχεις. δεν έχω φίλτρο πιέσεως. Έχω ένα βαρέλι 120 λίτρα για μηχανική φίλτρανση και ένα βαρέλι 200 λίτρα για την βιολογική και είμαι στις ετοιμασίες για επόμενη φίλτρανση.

5) Στοιχεία υπάρχουν... Ψάξιμο και διάβασμα χρειάζεται. Κάπου έχω γράψει πόση επιφάνεια για βακτήρια έχει το κάθε υλικό....

6)Όσο για το Κ1.... εγώ είμαι ευχαριστημένος που τα χρησιμοποιώ στο moving bed. O Giannhs_KOI σκέπτεται να τα πετάξει, αλλά τα έχει μέσα σε σακουλάκια ακούνητα... Όταν είναι ακούνητα θεωρό ότι πιάνουν πολύ χώρο και με άλλα υλικά ίσως γίνεται καλύτερη δουλειά. Το μυστικό είναι στο moving bed.

Κάνεις βήματα... δεν λέω , απλώς πρέπει να κάνεις και άλλα σύντομα, αλλιώς φοβάμαι ότι θα τα παρατήσεις και θα μείνεις με την απορία γιατί δεν σου δούλεψε

Y.Γ. Βασίλη, δίκαιο έχει η Αρτεμισία. Την δικιά σου λίμνη δεν την βλέπουμε. Όντος κάνει απίθανη δουλεία η αεραντλία. Εγώ έκανα 2 φορές αναβάθμιση και κάθε φορά έβλεπα διαφορές !!!! Θα συμφωνήσω Αρτεμισια μαζί σου. Όχι μόνο βελτιώνουν την φίλτρανση, αλλά καθώς μεγαλώνουν τα ΚΟΙ είναι μονόδρομος.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01595 seconds with 11 queries