Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 02-03-11, 01:49
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλέξανδρε, ένα παράδειγμα για chiller...
Chiller= μηχανημα για την ψυξη του ενυδρειακου νερου μας.
Κατι σαν το ψυγειο στο σπιτι σου μονο που δεν βαζεις μεσα τροφιμα αλλα απο εκει περναει το νερο του φιλτρου σου και ψυχεται.

Πανω απο 100lt πιστευω οτι ειναι αναγκαιο να εχεις ενα τετοιο σπιτι καθως με ανεμιστηρες το καλοκαιρι υπαρχει μεγαλη απωλεια νερου απο την εξατμιση και χαλανε οι συνθηκες του ενυδρειου πραγμα που ειναι καταστροφικο αν θελεις αναπαραγωγη αυτου του ειδους.

Καταληλες συνθηκες για εγκατασταση των crs στο ενυδρειο μας.
θερμοκρασια (μεγαλες διαφορες ειναι σιγουρο οτι θα εχεις απωλειες
σταθερο ph (απαραιτητο για αναπαραγωγη)
Νερο χωρις καθολου νιτρικα ή ελαχιστα νιτρικα οπως ειχε αναφερει ο αλεξανδρος μεχρι 5.
Το tds να μην ξεπερναει το 120. Αντιγραφω αυτα που εχω ρωτησει κατα καιρους. (αν δεν γνωριζεις τι ειναι το tds, ειναι τα μεταλικα στοιχεια συνολικα που εχει το νερο σου total disolved solids).
Για να πετυχουμε κατι τετοιο θα χρειαστουμε τις αλλαγες νερου να εχουμε καθαρο νερο οποτε χρειαζομαστε νερο απο A.O. A.O = Αντιστροφη οσμωση, μηχανημα που ξεχωριζει το "καθαρο νερο" απο τα μεταλλικα στοιχεια του.

Αυτα τα λιγα.

(Τα αναγραφεντα μου, παραπανω ειναι καθαρα δικες μου παρατηρησεις και μπορει να διαφερουν απο την ορθοτητα ή τις αλλες παρατηρησεις συνφορουμιτων).
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρχισα ηδη να αλλαζω τις παραμετρους νερου, αν δεν δω συντομα αποτελεσμα λεω να παραγγειλω το EROS μπας και αρχισουν παλι οι γεννες.

Σε τι παραμετρους κρατας αυτες τις γαριδουλες alx?

Εγω τις εχω σε 6,8, και σταθερη θερμοκρασια στους 23,5.
Αν και στους 24,5 ειχα περισοτερες γεννες, ο εξωσκελετος βλεπω οτι αλλαζει και στο μικρο το ενυδρειο που εχει μονο crs μεσα. Και ετσι ομως δεν αυγωνουν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klipitiklopos : 23-03-16 στις 21:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01629 seconds with 11 queries