Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 09-04-06, 16:33
Το avatar του χρήστη george_grat
george_grat Ο χρήστης george_grat δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Λοιπόν, έχουμε και λέμε :

Δεν μας λες και σε εμάς τους νέους, τι κάνει αυτό το πράγμα?

Το Denitrator είναι μια συσκευή η οποία καταπολεμά τα βακτηρίδια εκείνα τα οποία αυξάνουν την ένδειξη Nitrate που προέρχονται από υπερβολική δόση τροφής ή άλλους παράγοντες. Δυστυχώς, λίγοι είναι εκείνοι που έχουν καταφέρει να έχουν την ένδειξη χαμηλότερη από .10. Η συσκευή αυτή έχει την δυνατότητα να δημιουργεί στο εσωτερικό της εκατομμύρια βακτηρίδια τα οποία θρέφονται από τα βακτηρίδια αυτά. Βέβαια, η καλύτερη μέθοδος και σίγουρη αλλά και κουραστική είναι να γίνονται συχνές αλλαγές νερού και χαμηλή κατανάλωση τροφής. Άλλος τρόπος είναι να κινηθούμε στην αγορά ενός τέτοιου συστήματος από το εμπόριο αλλά με αρκετά μεγάλο κόστος και φυσικά τις ανάλογες “Ειδικές τροφές” για την επιτυχή εφαρμογή τους.

de-nitrator=
απο-νιτροποιητης ελληνιστι.
και στην μαλλιαρη, διασπα τα νιτρικα !!

εγω παλι να ρωτησω προς τι το σπιραλ ??


Το σπιράλ αντικαταστά την τροφή εκείνη που χρειάζονται τα άλλα τα μηχανήματα για την δημιουργία βακτηριδίων. Πως γίνεται αυτό?

Όταν το νερό περάσει από την αντλία (το οποίο φυσικά είναι οξυγονωμένο) κατευθύνεται με πίεση μέσα στον σπιράλ σωλήνα. Καθώς, γυρνά συνέχεια μέσα στο σπιράλ τα αερόβια βακτηρίδια (τα οποία έχουμε στα φίλτρα μας) σχεδόν καταστρέφονται . Με την έξοδό του νερού στον κορμό εκεί περιμένουν εκατομμύρια βακτηρίδια που ζουν μέσα στις Βιόσφαιρες τα οποία τρέφονται από το Nitrate χωρίς Ο-2. Όσο λοιπόν το νερό ανεβαίνει όσα βακτηρίδια δεν έχουν φάει το “Nitrate” αναλαμβάνουν εκείνα να τα εξουδετερώσουν. Γι’αυτό λοιπόν και το τελικό αποτέλεσμα είναι ελαχιστοποιημένο κατά πολύ από την ένδειξη αυτή.

Εγω θελω να τονισω οτι δεν χρειαζοταν η διαδικασια ξεχειλωματος του σωληνα για να μπει η ταπα, γιατι υπαρχουν θυληκες και αρσενικες ταπες.

Σωστό, απλά αυτές βρήκα

και το δευτερο ειναι οτι δεν ειμαι σιγουρος αν η κολλα για pvc σωληνες ειναι τοξικη μετα το στεγνωμα της.

Η κόλλα που έχω χρησιμοποιήσει είναι για να κολλά και σωλήνα πόσιμου νερού.

Επισης μια απορια που εχω ειναι ποσα μετρα σωληνα διαμετρου 6mm χρειαστηκες? κατι μου λεει οτι το πληρωσες ακριβα. και επισης μια δειυκρινιση ειναι οτι αυτο το σωληνα οποιος ενδιαφερθει να τον βρει, θα πρεπει να τον ψαξει ως πλαστικο αγωγο αερος για δικτυα αερος υπο πιεση


Ο σωλήνας είναι για νερό και συνήθως το χρησιμοποιούνε σε ψυγεία τα οποία διαθέτουν αντλία νερού και πάγου. Εσωτερικά έχω χρησιμοποιήσει περίπου 20μ.

Για πιο μουρατη κατασκευη μπορουσες να χρησιμοποιησεις πλεξιγκλασσ σωληνα!!!!!

Όντως, η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω εάν τα βακτηρίδια αυτά που τρέφονται από το Nitrate θέλουν “σκοτεινό” θάλαμο.

Εκτός βέβαια εάν χρησιμοποιήσουμε την μέθοδο της VODKAς με αποτελέσματα εξαιρετικά ραγδαία ως προς το Nitrate & Phosphate. Βέβαια εδώ θα πρέπει να είμαστε αρκετά προσεκτικοί.
__________________
• Hobby εδώ και 10 υπέροχα χρόνια
• Reef 300 Λίτρων
• Skimmer :Berlin Red Sea 1000 λίτρων
• Ψυγείο :TECO για 450 λίτρα
• Ca Reactor :Aqua Medic reactor 400
• CO2 5 Λύτρων
• PH meter :Aqua Medic PH meter
• UV Sterlilizer :Aquanetics
• Εξωτερικό φίλτρο :a) Eheim Proffessional II b)Fluval 404
• Φωτισμός :7x T5 (5x Marine – 2x blue) = Σύνολο 420 watt φωτισμός.
• Aqua medic Wave maker

http://www.marineaquarium.gr/forum/viewtopic.php?t=1585
http://reefcentral.com/forums/showth...hreadid=852913
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=11182

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george_grat : 09-04-06 στις 16:50
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03380 seconds with 11 queries