Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 21-01-05, 16:25
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: Άγιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Η προσωπική μου εμπειρία με την δική μου βάση (φάρδος 120, ύξος 95, βάθος 75) είναι η εξής.

Επειδή φοβόμουν πως θα αντιδρούσε το MDF/Νovopan στην πρώτη επαφή με το νερό (φύλα τα ρούχα σου) και επειδή το ενυδρείο μου στα 400λτ μικτά είναι αρκετά βαρύ, έφτιαξα στην ουσία 2 βάσεις.

Μάλλον μια βάση να σηκώσει τα κιλά και ένα 'κάλυμα' να είναι όμορφο.

ΟΚ, η βάση είναι από κοντραπλακέ θαλάσσης 20mm (αθάνατο σε νερό και υγρασίες) το οποίο 'δέθηκε' με βίδες (όχι καρφιά) και κόλλα ξύλου (ατλακόλ) και το πέρασα με λούστρο ιδιαίτερο, έτσι ώστε να μην πάθει τίποτα απο σαράκι καί για να σφραγιστούν οι όποιοι πόροι του.

Το 'κάλυμα' που είναι και αυτό που φαίνεται, είναι απο το ψιλότερο MDF που βρήκα 12mm με συμίδα καπλαμά (αυτό ήθελα εγώ στο μάτι, εσύ μπορείς να βάλεις ότι θες).
Την συμίδα την πέρασα και 2 χέρια με μείγμα Peridrol & Αμμωνίας και ξάσπρισε τελείως.
Κατόπιν την πέρασα 2-3 χέρια με το πιο ματ και πιό άχρωμο λούστρο που βρήκα (το οποίο αν και άχρωμο, μου την κιτρίνισε λιγάκι την συμίδα)

Το αποτέλεσμα είναι ένας 'πάγκος' που μπορεί να σηκώσει θεωριτικά άνετα μέχρι 3 τόννους στατικό φορτίο (το ενυδρείο μου, θεωριτικά πάντα, δεν ξεπερνά τον 1,5 τόνο) αλλά με μιά ευχάριστη όψη που ταιριάζει στον χώρο μου.

Συνολικό κόστος κάτω από 250 ευρώ μαζί με λούστρα, πινέλα κλπ κλπ....

Φώτο σύντομα (σχετικό αυτό το 'σύντομα' όπως με παει η δουλειά) που θα ξαναμπεί το ενυδρείο -όταν στεγνώσουν οι σιλικόνες- μέσα στο σπίτι για να δεχτεί πέτρες, άμμο, νερό και πρώτα ο θεός ψάρια.


.
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01601 seconds with 11 queries