Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 08-04-12, 20:13
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m0rphy Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία όλα όσα μας είπες αλλά μου δημιουργήθηκε μια απορία. Γιατί αποκλειστικά σε κοι και όχι σε οτιδηποτε άλλο? Στην αρχή το μυαλό μου πήγε οτι τα χρυσόψαρα ( ή ό,τι άλλο) θα τα φάνε, αλλά παραπάνω αναφέρεις ότι για κατασκευή ενός τέτοιου φίλτρου, απαραίτητη προϋπόθεση είναι να είναι απομονωμένα από τα ψάρια.
Αν ρωτησεις καποιον που θελει να φτιαξει λιμνη ειτε με κοι ειτε με χρυσοψαρα το επομενο πραγμα που θα τον απασχολησει ειναι τι φυτα να βαλει, ποσα να βαλει, πως να τα φυτεψει κλπ.....

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι σε μια λιμνη κοι αν τα φυτα μπουν στην κυρια λιμνη και τα ψαρια εχουν προσβαση σ'αυτα (ειδικα τα νουφαρα) και ειδικα αν τα κοι ειναι μεγαλα δεν θα εχουν καμια τυχη παρα το γεγονος οτι καποιοι εχουν κανει διαφορα κολπακια για την προστασια τους.

Ας πουμε οτι φυτευουμε σε μια γλαστρα με χωμα η χαλικη νουφαρα και την βαζουμε στον πυθμενα της λιμνης και μεσα στη λιμνη εχεις κοι 60 εκατοστα ξερεις τι θα γινει?? ειμαι σιγουρος οτι ξερεις.

Απο την αλλη τα χρυσοψαρα μπορει να ενοχλουν κι'αυτα τα φυτα οχι ομως στον βαθμο που ενοχλουν τα κοι.
Φυσικα τα πιο πανω που ειπα για την απομονωση των φυτων ειδικα σε λιμνες με κοι θα μπορουσε να γινει και σε μια λιμνη με χρυσοψαρα αλλα μπορεις να μου πεις ποιος θα το εκανε αυτο??

Εδω προσπαθουμε να πεισουμε, στις λιμνες με κοι να μην βαζουμε φυτα στην κυρια λιμνη και να μπαινουν σε ξεχωριστο χωρο για τους λογους που αναφεραμε.......φαντασου να λεγαμε το ιδιο και σε λιμνες με χρυσοψαρα.......Θα τρωγαμε ξυλο

Γι'αυτο το λογο αναφερα οτι αυτου του ειδους φιλτραρισμα απευθυνεται ειδικα για λιμνες με κοι

Σε λιμνες με χρυσοψαρα μπορεις να φτιαξεις ενα veggie filter σε συνδυασμο με φυτα στη λιμνη......
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01528 seconds with 11 queries