Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 17-08-11, 13:06
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m0rphy Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!



Όσον αφορά το βάθος τα αρχικά μου σχέδια ήταν να πάω στα 80cm περίπου,αλλά ο βράχος μας τα χάλασε. Το τελικό βάθος θα βρεθεί με το κανονικό σκάψιμο. Πάντως απο θερμοκρασίες δεν υπάρχει πρόβλημα όντως,
Γιατι λές οτι το τσιμέντο με πέρασμα μονωτικό μετά δεν θα λειτουργήσει; Έχω δεί πολλές κατασκευές στο φόρουμ που ακολούθησαν αυτή την μέθοδο. Άλλωστε αν είναι να χρησιμοποιήσω liner, θα έβαζα χοντρό γαιούφασμα και θα γλίτωνα το τσιμέντο. Για το aerated bottom drain μπορεί να δεις υπάρχει σχετικό υπόμνημα στο φόρουμ. Τέλος όσο για την uv θα την χρησιμοποιήσω για την καταπολέμηση μικροοργανισμών και περισότερο της γνωστής πρασινάδας στο νερό, ενώ το skimmer για τον καθαρισμό της επιφάνειας του νερού απο φύλλα και σκουπιδάκια.



Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Έχω παρακολουθήσει και την δικιά σου κατασκευή. Καλή επιτυχία στο έργο!
Το λεω αυτο για το τσιμεντο, διοτι το εκανα με σουπερ ντουπερ υλικα τρομαρα τους και τελικα εχανε και χανει!!το Liner ειναι φθηνο σε σχεση με τις τιμες των υλικων και αμεσα τοποθετησιμο!ουτε να περιμενεις να στεγνωσει κτλ.! Το θεμα ειναι πως θελεις να φαινεται η λιμνη σου!εμενα με το πρασινοπο νερακι τα χρυσοψαρα μου γεννησαν!αλλα απο οπτικης πλευρας,εχεις δικιο!τωρα ακομη και με το skimmer, σκουπιδακια θα εχεις,οπως και σκονη/χωμα, αλλα και φυλλαρακια!τα σκουπιδια μπορεις να τα αφαιρεις με μια αποχη και οι υπολοιπες σκονες, θαγινουν..υποστρωμα, αργα ή γρηγορα!!μη ξεχασεις να υπολογισεις και το κοστος σε ρευμα!
Α! κομπρεσερ!η λυση για να σκαψεις σε βαθος!!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01531 seconds with 11 queries